Pomnik wpisano do rejestru zabytków w 2022 r. Wcześniej społecznicy stoczyli skuteczną batalię o jego uratowanie. Jak przypominał w ubiegłym roku Jan Trojan, inicjator obrony Pomnika Tysiąclecia i przewodniczący Stowarzyszenia Ochrony Architektury Powojennej, miasto w 2021 r. planowało rozbiórkę obiektu, podając za przyczynę jego zły stan techniczny. Jak tłumaczono planowana w pobliżu budowa dwóch zbiorników retencyjnych mogłaby doprowadzić do katastrofy budowlanej.
Ostatecznie prace na miejscu prowadzono dopiero latem 2023 roku. Zmieniono również zakres zadania – z dwóch zbiorników pozostał jeden. MWiK zapewniał nas w ubiegłym roku, że prace prowadzone są obrzeżach skweru i nie będą żadnym zagrożeniem dla obiektu, więc nie trzeba go dodatkowo zabezpieczać. Ratusz przekazał nam z kolei, że żelbetowy pomnik poddany zostanie pracom renowatorskim metodami konserwatorskimi po zakończeniu prowadzonych w jego sąsiedztwie robót wodociągowych.
Prace przy budowie zbiornika zakończono w ubiegłym roku. Barierki wokół pomnika jednak nie zniknęły, a jego odnowa się nie rozpoczęła. Ta wciąż jest w planach, choć uzależniona jest od tego, kiedy w pobliżu powstanie drugi zbiornik retencyjny.
– Stan obiektu jest na bieżąco monitorowany. Zaplanowane inwestycje MWIK w tej części Śródmieścia nie są jeszcze zakończone. Sfinalizowano ich I etap. Opracowany został program prac renowatorskich pomnika metodami konserwatorskimi. Prace jednak zlecimy po realizacji kolejnego etapu robót MWIK. Wówczas zlecimy także dodatkową ekspertyzę stanu posadowienia obiektu – przekazuje nam Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.
Miejska spółka w 2023 r. w pobliżu skweru Leszka Białego wzdłuż ul. Markwarta prowadziła prace w ramach projektu Budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej oraz dostosowania sieci kanalizacji do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy.
– W ramach tej inwestycji zbudowany został zbiornik retencyjny o pojemności 300 m3. Zakres robót obejmował wykonanie zbiornika retencyjnego wraz z połączeniami sieciowymi, instalacjami obiektowymi oraz systemem oczyszczania wód opadowych i roztopowych do podlewania zieleni w rejonie ul. Markwarta w Bydgoszczy Zbiornik ten jest wyposażony w system podczyszczania wód opadowych, co pozwoli na powtórne wykorzystanie oczyszczonej deszczówki do podlewania zieleni miejskiej – przekazuje nam MWiK.
– W przyszłości planowana jest budowa drugiego zbiornika retencyjnego wraz z połączeniami sieciowymi, instalacjami obiektowymi oraz systemem oczyszczania wód opadowych i roztopowych o łącznej retencji 1749,7 m3. Również w tym przypadku podczyszczone wody deszczowe wykorzystywane będą do podlewania zieleni na skwerze ppor. Leszka Białego – uzupełnia miejska spółka.
Projekt budowy i przebudowy sieci kanalizacji deszczowej ma być kontynuowan. Prawdopodobnie drugi zbiornik powstanie w ramach inwestycji pn. „Bydgoszcz zielono-niebieska. Retencja i zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych” (MWiK i Miasto Bydgoszczy złożyły wniosek o jej dofinansowanie w trybie konkursowym do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej). Dopóki nie są znane szczegóły dotyczące tej inwestycji, nie da się też ocenić, kiedy wykonane zostaną prace renowacyjne przy pomniku.
