https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Dariusz Markowski uważa, że renowacja "Trójnoga" nie powinna być odkładana

Jarosław Więcławski
Pomnik nie został rozebrany, ale pozostaje ogrodzony i czeka na renowację.
Pomnik nie został rozebrany, ale pozostaje ogrodzony i czeka na renowację. Dariusz Bloch
Po artykule dotyczącym pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego na skwerze Leszka Białego w Bydgoszczy skontaktował się z nami prof. Dariusz Markowski, konserwator dzieł sztuki i przewodniczący Rady ds. Estetyki, który obawia się, że odkładanie w czasie renowacji obiektu może doprowadzić do znacznego pogorszenia jego stanu.

„Trójnóg”, po walce, jaką w jego obronie stoczyli społecznicy, w 2022 r. został wpisany do rejestru zabytków. Wcześniej miasto planowało jego rozbiórkę, podając za przyczynę zły stan techniczny pomnika. Od kilku lat obiekt pozostaje ogrodzony. Latem 2023 r. w pobliżu prowadzono prace związane z budową zbiornika retencyjnego. Drugi jest w planach. Po realizacji tej inwestycji, możliwe będzie przystąpienie do renowacji pomnika.

– Stan obiektu jest na bieżąco monitorowany. Zaplanowane inwestycje MWIK w tej części Śródmieścia nie są jeszcze zakończone. Sfinalizowano ich I etap. Opracowany został program prac renowatorskich pomnika metodami konserwatorskimi. Prace jednak zlecimy po realizacji kolejnego etapu robót MWIK. Wówczas zlecimy także dodatkową ekspertyzę stanu posadowienia obiektu – przekazała nam Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

– Byłem zaangażowany w obronę „Trójnoga” i jestem zdziwiony odwlekaniem w bliżej nieokreśloną przyszłość jego konserwacji. Pomagałem nawet władzom miasta w znalezieniu konserwatora betonu i kamienia. Prace wodociągowe zostały zakończone jakiś czas temu. Tłumaczenie, że renowacja będzie zlecona po realizacji kolejnego etapu inwestycji MWiK, na razie tylko planowanej, dodatkowo takiej, która nie ma być prowadzona w ścisłym sąsiedztwie pomnika, mnie nie przekonuje – komentuje prof. Dariusz Markowski.

Jak przekazała nam spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, w przyszłości planowana jest budowa drugiego zbiornika retencyjnego wraz z połączeniami sieciowymi, instalacjami obiektowymi oraz system oczyszczania wód opadowych i roztopowych o łącznej retencji 1749,7 m3. Podczyszczone wody deszczowe mają być wykorzystywane do podlewania zieleni na skwerze ppor. Leszka Białego. Dokładna data prac nie jest jednak znana.

Prawdopodobnie zadanie zostanie zrealizowane w ramach kontynuacji budowy i przebudowy systemu kanalizacji deszczowej w mieście. Na ten projekt miejska spółka otrzymała 170 mln zł dofinansowania. Na razie wiadomo jednak jedynie tyle, że sama inwestycja powinna zakończyć się w 2027 roku.

Trwa głosowanie...

Czy pomnik w skwerze Leszka Białego powinien zostać szybko wyremontowany?

– Wykonywałem jakiś czas temu dokumentację fotograficzną stanu zachowania pomnika. Jego stan jest zły i wymaga pilnego podjęcia działań. Odwlekanie tego w czasie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia „trójnoga” lub nawet jego zawalenia – uważa przewodniczący Rady ds. Estetyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski