Zespół bydgoskich naukowców pod kierunkiem prof. Karola Śliwki zaproponował, że zbada tkankę z domniemanego cudu eucharystycznego w Sokółce.
<!** Image 2 align=right alt="Image 136736" sub="Prof. Karol Śliwka i jego zespół gotowi są zmierzyć się z tajemnicą domniemanego cudu eucharystycznego. Fot. Tadeusz Pawłowski">Ceniony w całym kraju Zakład Medycyny Sądowej Collegium Medicum UMK w Toruniu z siedzibą w Bydgoszczy ogłosił, że jest gotów zbadać wycinek mięśnia sercowego znaleziony w naczyniu liturgicznym w kościele w Sokółce na Podlasiu.
- Możemy ustalić, czy jest to tkanka ludzka czy zwierzęca, jaka jest jej płeć i w pewnym przybliżeniu z jakiego rejonu świata pochodzi. Przeprowadzamy takie badania na co dzień - zapewnia prof. Karol Śliwka, szef Zakładu Medycyny Sądowej CM w Bydgoszczy.
Zespół pod kierunkiem profesora Śliwki badał między innymi szczątki ofiar katastrofy samolotowej w Mirosławcu oraz ciała górników, którzy zginęli w wybuchu metanu w kopalni „Halemba”.
Początek tajemniczej sekwencji zdarzeń nastąpił ponad rok temu, 12 października 2008 roku w kościele św. Antoniego w Sokółce. Podczas udzielania komunii księdzu wypadła z puszki hostia. Umieszczono ją w naczyniu z wodą, które zamknięto w sejfie w zakrystii. Po tygodniu sejf otwarto i stwierdzono, że na zanurzonym komunikancie jest plama przypominająca krew. 29 października naczynie z komunikantem przeniesiono do tabernakulum, a następnego dnia wyjęto z wody. Siódmego stycznia tego roku pobrano z niego próbkę. Zbadali ją niezależnie dwaj patomorfolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Orzekli, że „przysłany do oceny materiał (...) wskazuje na tkankę mięśnia sercowego, a przynajmniej, ze wszystkich tkanek żywych organizmu, najbardziej ją przypomina”.
<!** reklama>Kuria Metropolitalna w Białymstoku ujawniła sprawę dopiero 14 października tego roku. Do kościoła parafialnego w Sokółce zaczęły ściągać pielgrzymi z całej Polski, przekonani, że doszło tam do cudu przeistoczenia się chleba w ciało Chrystusa. Ale Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w oficjalnym stanowisku odciął się od wyników badań przeprowadzonych na zlecenie kurii.
- Tylko przeprowadzenie badań genetyczno-molekularnych mogłyby wyjaśnić przynależność gatunkową tkanki serca. Proponowałem ich przeprowadzenie arcybiskopowi, jednak odmówił tłumacząc że sprawa wymaga spokoju - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik prasowy UM w Białymstoku.
Zbieg okoliczności?
- Sokółka leży około 30 km w linii prostej od miejscowości Okopy, w której urodził się ksiądz Jerzy Popiełuszko
- Pierwszy ślad krwi na hostii w kościele w Sokółce zauważono 19 października 2008 roku, dokładnie w 24. rocznicę śmierci ks. Jerzego