Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacyjno-Społeczne na bydgoskim Okolu uroczyście otwarte [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W sobotę (19 czerwca) swoje drzwi otworzyło Centrum Edukacyjno-Społeczne przy ul. Staroszkolnej 10. To tu mieścić się będzie także nowa siedziba Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego.
W sobotę (19 czerwca) swoje drzwi otworzyło Centrum Edukacyjno-Społeczne przy ul. Staroszkolnej 10. To tu mieścić się będzie także nowa siedziba Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego. Dariusz Bloch
To wyjątkowy dzień dla mieszkańców Okola i tej części Bydgoszczy. W sobotę (19 czerwca) swoje drzwi otworzyło Centrum Edukacyjno-Społeczne przy ul. Staroszkolnej 10. To tu mieścić się będzie także nowa siedziba Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego.

Zobacz wideo: Bydgoszcz. Centrum Edukacyjno-Społeczne na Okolu gotowe.

Remont zabytkowego budynku po dawnym przedszkolu trwał ponad rok, ale mimo pandemii przebiegał wzorowo. Inwestycja realizowana była w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Na adaptację zabytkowego pustostanu do nowych potrzeb bydgoski ratusz pozyskał wysokie dofinansowanie - 2,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach ZIT. Koszt całej inwestycji to 2,6 mln zł.

Obiekt przeszedł metamorfozę. Teraz ma służyć mieszkańcom i tętnić życiem. Nie inaczej było w sobotę (19 czerwca) przed południem podczas oficjalnego otwarcia, które oznajmił wystrzał z armaty. W uroczystości wzięli udział, m.in., prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO oraz wielu znakomitych gości.

- Tu był pomysł na ten obiekt i ludzie, którzy się zaangażowali i dlatego tę inwestycję udało się zrealizować - podkreślił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Teraz to będzie miejsce spotkań mieszkańców. Niech służy bydgoszczanom.

A Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO, otwierając centrum stwierdziła: - To było marzenie. Lista osób, które nam pomogły w spełnieniu tego marzenia jest tak długa, że nie sposób wszystkich wymienić. Dziękuję także naszym absolwentom, którzy włączyli się w przygotowania do otwarcia. No i kustosz muzeum Tomasz Izajasz wykonał mnóstwo pracy. Ale wiedziałam, że mu się uda, bo to człowiek, który sprawy trudne załatwia od ręki, a te niemożliwe trochę dłużej.

Muzeum Kanału Bydgoskiego zyskało nową przestrzeń

W odnowionym obiekcie swoją nową siedzibę będzie miało właśnie Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, które dotychczas mieściło się w III LO.

- Zyskaliśmy nową przestrzeń i to pozwoli nam się rozwijać - mówi Tomasz Izajasz, kustosz muzeum. - Przygotowaliśmy dwie stałe wystawy „Kanał Bydgoski - historia i rola” oraz “Żegluga na bydgoskim obszarze wodnym”. Ponadto są też wystawy czasowe. Jedna ornitologiczna, poświęcona ptakom Kanału Bydgoskiego, druga nosi tytuł „Brda staropolska”.

Popołudniami centrum służyć będzie mieszkańcom. - Mają tu być organizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży, np. wokalne, taneczne, plastyczne, teatralne oraz te mające na celu pomóc uczniom w powtarzaniu materiału np. z języka polskiego, matematyki, czy języków obcych - mówi Tomasz Izajasz. - Dwa razy w miesiącu w stałe dni w godzinach popołudniowych planowane są wykłady dla seniorów. Zamierzamy współpracować z organizacjami pozarządowymi i Radą Osiedla Okole. W razie potrzeby udostępnimy przestrzeń na spotkania z mieszkańcami.

Koncert i Wieczór Muzeum Kanału Bydgoskiego - moc atrakcji czeka na mieszkańców

Preludium do uroczystego otwarcia Centrum Edukacyjno-Społecznego był piątkowy spływ kajakowy Kanałem Bydgoskim, w którym uczestniczyła młodzież III LO, ale nie tylko.

- Z myślą o promocji Kanału Bydgoskiego powstał też projekt „Kanał Bydgoski. Historia i rola. Poznaj historię drogi wodnej, która połączyła Wisłę i Odrę” - mówi Tomasz Izajasz. - Wystawa została zrealizowana przy współpracy z Google Arts & Culture i jest dostępna online oraz poprzez aplikację Google Arts & Culture na systemy iOS oraz Android już od 17 czerwca. W Google Arts & Culture prezentowanych jest kilkadziesiąt obiektów muzealnych, w tym pocztówki, fotografie, mapy i grafiki. Zgromadzone materiały ukazują historię i rolę Kanału Bydgoskiego od jego powstania w 1774 roku do początku XX wieku, kiedy nastąpił rozkwit życia towarzyskiego na plantach nad kanałem.

W sobotę (19 czerwca) od godz. 17 także mieszkańcy będą mogli zobaczyć wnętrza nowego obiektu. Wcześniej, bo o godz. 16 na Bulwarze im. Sebastiana Malinowskiego przy ul. Kanałowej odbędzie się koncert w wykonaniu Emilia Hamerlik Jazz Band pt. "Lata dwudzieste, lata trzydzieste" nad Kanałem Bydgoskim", organizowany przez Radę Osiedla Miedzyń-Prądy w ramach projektu społecznego z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego "Kanał Kultura - koncerty nad Kanałem Bydgoskim". Potem rozpocznie się "Wieczór Muzeum Kanału Bydgoskiego". Dla mieszkańców przygotowano moc atrakcji. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo