Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022
- Takiego telefonu mogą spodziewać się osoby pełnoletnie, które w spisie zasadniczym bezpośrednio udzielały wywiadu, czyli tzw. pierwsi respondenci - mówi Michał Cabański, specjalista z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. - Nie ma znaczenia, czy ktoś spisywał się przez telefon czy internet.
W jakim celu przeprowadzane jest badanie kontrolne?
- Przeprowadza się je po każdym spisie powszechnym. To nic nowego - mówi Michał Cabański. - Ma na celu sprawdzenie jakości i kompletności spisu powszechnego, poprawę precyzji wyników spisu i doskonalenie przyszłych badań i spisów.
Nie można odmówić udziału w badaniu kontrolnym po spisie
Zgodnie z art. 27 Ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy, a odmowa zagrożona jest karą grzywny.
Badaniem kontrolnym objęte będą mieszkania z dostępnym numerem telefonu, w których został zrealizowany spis.
- W województwie kujawsko-pomorskim będzie to 5,5 tys. mieszkań, podczas, gdy w całym kraju 100 tys. mieszkań - mówi Michał Cabański. - Ankieterzy statystyczni dzwonić będą z numeru telefonu 22 828 88 88. Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99. Infolinia badania kontrolnego będzie czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10-14.
O co będą pytać ankieterzy?
- Na pewno nie będą o zarobki, numer karty, numer PIN czy majątek respondentów. Tak też było w czasie spisu zasadniczego - zaznacza Michał Cabański. - Formularz spisowy został podzielony na trzy części. Najpierw będą pytania sondujące, czyli uwierzytelniające osobę, z którą przeprowadzany jest wywiad. Ankieter zapyta o imię i nazwisko, adres zamieszkania i datę urodzenia. Potem pojawią się pytania badania kontrolnego w mieszkaniu, czyli dotyczące metody spisu, oceny pracy rachmistrza, czy liczby osób zamieszkujących pod danym adresem 31 marca 2021 r. W części trzeciej ankieter zada pytania tzw. formularza indywidualnego. Jeszcze raz zapyta o imię i nazwisko i datę urodzenia, ale także o wykształcenie, narodowość oraz pytania dotyczące mieszkania.
Badaniem kontrolnym nie są objęte: mieszkania zamieszkałe wyłącznie przez cudzoziemców, osoby małoletnie, osoby bezdomne, obiekty zbiorowego zakwaterowania, pomieszczenia niebędące mieszkaniami, osoby spisane poza granicami Polski oraz mieszkania zbadane wielokrotnie, tj. kilkoma metodami.
