Ilu jest Polaków?
GUS przedstawił kolejne wyniki jeśli chodzi o Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak wynika z danych 38 036 118 - to liczba obywateli Polski na koniec marca ubiegłego roku.
Prezes urzędu dr Dominik Rozkrut podkreślił, że spis powszechny jest podstawą działania całego systemu statystycznego. Dodał, że wszystkie późniejsze badania opierają się na wynikach spisu.
W porównaniu z ostatnim badaniem z 2011 liczba ludności naszego kraju zmniejszyła się o 1,2 procent, czyli o 476 tysięcy. W miastach zamieszkuje 59,8 procent, na wsiach - 40,2 procent osób. Najwięcej osób zamieszkiwało województwo mazowieckie - 5 milionów 514 tysięcy osób, czyli 14,5 procent ludności całego kraju. Na drugim miejscu jest województwo śląskie.
Narodowy spis powszechny. Polskie społeczeństwo się starzeje
W perspektywie ostatniej dekady największy spadek liczby ludności dotyczył województw świętokrzyskiego, opolskiego i lubelskiego.
Spis potwierdził poza tym, że polskie społeczeństwo się starzeje. Dominik Rozkrut powiedział, że wyraźnie zwiększył się odsetek liczby ludności w wieku poprodukcyjnym - z 16,9 proc. do 22,3 proc., co oznacza, że przeszło co piąty mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat.
Narodowy spis powszechny pokazał również, że ubywa mieszkańców ściany wschodniej.
Źródło: Polskie Radio 24
lena
