O kwiaty i zieleń w Branżowej Szkole I Stopnia nr 6 Specjalnej im. Powstańców Wielkopolskich w Bydgoszczy dbają przede wszystkim uczniowie klas ogrodniczych i kształcący się na pracownika pomocniczego obsługi hotelowej - w ramach przygotowania do zawodu. To właśnie oni wraz z nauczycielem ogrodnictwa - Teresą Pawlak zajmują się sadzeniem roślin i ich pielęgnacją.
Pierwsze efekty tej pracy możemy zauważyć już przy wejściu na teren szkoły. Od frontu, po obu stronach schodów wejściowych wydzielone zostały rabaty tonące w morzu kolorów. Rosną tam m.in. pomarańczowe turki, różowe cynie, trawy ozdobne, czerwone pelargonie, a pośrodku stoi stara kamienna fontanna, w której posadzone zostały różowe pelargonie. Te niebawem zostaną przesadzone, gdyż fontanna zostanie na powrót uruchomiona, dzięki czemu ogród nabierze nieco bardziej sensorycznego charakteru. Po drugiej stronie rośnie magnolia, wierzba japońska, a ponad kolorowymi kwiatami góruje budka dla ptaków. Ogród odwiedza też rodzina wiewiórek, które najczęściej przesiadują w otoczeniu okolicznych drzew. Całości tego obrazu dopełnia majestatyczny kasztanowiec - dziś pomnik przyrody, który rósł w tym miejscu zanim jeszcze powstała szkoła, obchodząca w tym roku swoje siedemdziesięciolecie.
Ogród w Bydgoszczy - do nauki i relaksu
Do drugiej, wewnętrznej części ogrodu można się dostać, przechodząc przez budynek. Tam dominują iglaki w rożnych odcieniach i o różnych kształtach. W wysokich kamiennych donicach kryje się bluszcz, a po drugiej stronie rosną maleńkie jeszcze jabłonie podarowane szkole przez Stowarzyszenie "Dzięki Wam". Najwięcej przestrzeni zajmuje trawnik. To właśnie tu uczniowie najczęściej spędzają przerwy. Tutaj też organizowane są pikniki rodzinne, uroczystości, zajęcia z rewalidacji oraz sportowe, a czasem także - jeśli pozwala na to pogoda - zwykłe lekcje. W tej części ogrodu znalazło się też miejsce na kącik wypoczynkowy. Podłoże zyskało równą betonową nawierzchnię, drewniane ławy, a wkrótce - jak zapowiada Justyna Pokorska-Kawa, dyrektor szkoły - pojawią się tu także donice, w których uczniowie będą mogli uprawiać m.n. zioła, oraz warzywnik.
- W planach mamy także posadzenie tu m.in. roślin uspokajających. Chcemy stworzyć kącik relaksacyjny, który będzie służył naszym uczniom. Będzie to miejsce, w którym można usiąść, wyciszyć się w otoczeniu roślin. Z drugiej strony, będzie miał on również charakter praktyczny - jako kolejna przestrzeń do nauki zawodu dla naszych ogrodników. Z kolei ze świeżych warzyw skorzystają w ramach praktyki zawodowej uczniowie klas kucharskich - opowiada Justyna Pokorska-Kawa.
Ciekawostką w tej części ogrodu jest pewien stary budynek z nietypowym dachem z desek i zamurowanymi od zewnątrz oknami. Jak mówi Justyna Pokorska-Kawa, prawdopodobnie jest to budynek po starej wędzarni (tak wygląda po wstępnych oględzinach). A jeśli znajdą się na to finanse, zostanie on odrestaurowany.
Inicjatywę uprawy ogrodu w Branżowej Szkole I Stopnia nr 6 Specjalnej im. Powstańców Wielkopolskich w Bydgoszczy zapoczątkowała zmarła w ub. roku Emilia Witczak, poprzednia dyrektor szkoły, około 15 lat temu. Od kwietnia schedę przejęła właśnie Justyna Pokorska-Kawa. Jak sama mówi - specjalistką w dziedzinie ogrodnictwa nie jest, więc pole działania w pracach ogrodowych oddaje profesjonalistom (czyli uczniom i nauczycielom zawodu). Ale sama też nie umywa rąk od pracy i, kiedy trzeba, chętnie coś w ogrodzie przytnie.
Zieleni nie brakuje także w budynku szkoły. W licznych donicach ustawionych w salach i korytarzach znajdziemy np. paprocie, storczyk, aloes, żyworódkę pierzastą, potężną jukę, hibiskusy czy figowce. A roślin wciąż przybywa, bo to właśnie uczniowie je uprawiają: sadzą, rozszczepiają i zaopatrują w zieleń kolejne przestrzenie. Warto dodać, że to niejedyna ogrodnicza aktywność uczniów tej szkoły, a naturalne materiały także mają swoje zastosowanie.
Edukacyjna ścieżka i roślinne rękodzieło bydgoskich uczniów
- Nasi ogrodnicy oprócz praktyki w szkole mają też swoją działkę w Myślęcinku, od strony ul. Jeździeckiej. Tam znajduje się ścieżka dla osób niewidomych i tam właśnie mamy swoją część z warzywami i innymi roślinami - opowiada dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia nr 6 Specjalnej w Bydgoszczy. - W cieplejszych miesiącach nasi uczniowie zbierają też szyszki, później żołędzie, znalezione elementy drzew, by następnie tworzyć z nich rękodzieło, jak choćby choinki z szyszek, różnego rodzaju ozdoby czy stroiki. Są
W Branżowej Szkole I Stopnia nr 6 Specjalnej im. Powstańców Wielkopolskich w Bydgoszczy uczy się młodzież od 15. do 24. roku życia. Są tu trzy klasy ogrodnicze. Oprócz tego dostępne są tu branże, takie jak: pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, cukiernik, kucharz, krawiec, fryzjer oraz pracownik pomocniczy gastronomii.
