Zobacz wideo: Więzienie za łamanie kwarantanny. Jest wyrok
- W związku z wprowadzeniem w Bydgoszczy obszaru strefy czerwonej trwającej pandemii od 17 października 2020 roku ponownie zostają wprowadzone limity pasażerów w transporcie publicznym na terenie miasta. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia maksymalna liczba pasażerów w pojazdach komunikacji zbiorowej może wynosić tylko połowę miejsc siedzących lub 30 proc całej pojemności pojazdu - przypomina Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy. - Tym samym może się zdarzyć losowa sytuacja, że wielu pasażerów będzie miało utrudniony dostęp do środków komunikacji miejskiej.
Może się zdarzyć losowa sytuacja, że wielu pasażerów będzie miało utrudniony dostęp do środków komunikacji miejskiej.
Jak na tę sytuację reagować będzie ZDMiKP?
Tomasz Okoński wapowiada:
- W najbliższych dniach, we współpracy z operatorami, będziemy oczywiście obserwować „napełnienie" poszczególnych kursów na liniach komunikacyjnych.
- Działanie to będzie realizowane w oparciu o monitoring wizyjny w pojazdach, obserwacje własne oraz sygnały od Pasażerów.
- W uzasadnionych przypadkach wprowadzimy odpowiednie wzmocnienia danych kursów, polegające bądź na zadysponowaniu do ruchu taboru o większej pojemności lub dublowaniu kursów w zakresie posiadanej liczby pojazdów.
- Warto jednak zauważyć, że nikt w Polsce nie był przygotowany na taki scenariusz wydarzeń i nie dysponuje odpowiednią ilością taboru, aby przy stałej liczbie pasażerów spełniać tak wyśrubowane ograniczenia epidemiologiczne i świadczyć zarazem usługi przewozowe na dotychczasowym poziomie.
Pandemia odchudziła miejską kasę
Ograniczenia wprowadzone z uwagi na pandemię jeszcze wiosną mocno wpłynęły na spadek sprzedaży biletów komunikacji miejskiej i tym samym mocno ograniczyły wpływy do budżetu miasta. - Straty z tego tytułu wynoszą w tym roku już kilka milionów złotych - informuje Tomasz Okoński. I podaje szczegóły.
- W pierwszym okresie obostrzeń (kwarantanna narodowa) poziom sprzedaży spadł do ok. 20 proc. wartości bazowej (kwoty uzyskiwanej ze sprzedaży biletów w zwyczajnych warunkach).
- W drugiej połowie kwietnia poziom sprzedaży wyniósł ok. 30 proc. wartości bazowej,
- Na początku maja poziom sprzedaży wynosił tylko ok. 40 proc. wartości bazowej.
Jak uzyskać zwrot za bilet okresowy?
Z uwagi na wprowadzenie nauki zdalnej w części szkół w strefie czerwonej, ZDMiKP daje pasażerom możliwość zwrotu biletu okresowego. Tę sprawę - wyjątkowo - można będzie załatwić korespondencyjnie:
- Wniosek wraz z Bydgoską Kartą Miejską i paragonem można przesłać na adres ZDMiKP. Bilet będzie anulowany od następnego dnia po nadaniu listu. W kopercie musi się znaleźć: wypełniony wniosek o zwrot pieniędzy z tytułu niewykorzystanego biletu okresowego, oryginał paragonu potwierdzającego zakup biletu lub wystawiona na jego podstawie faktura. Przy zakupie przez Internet (bez pobrania faktury) transakcja jest potwierdzana raportem generowanym z systemu BKM podczas rozliczania biletu,
- Bydgoska Karta Miejska– w celu usunięcia transakcji.
- Karta po usunięciu biletu będzie odsyłana do wnioskodawcy.
- Pozostaje również możliwość tradycyjnego załatwienia sprawy: osobiste stawiennictwo osoby pełnoletniej bądź opiekuna prawnego osoby małoletniej w Centrum Obsługi Klienta, od pon.-do piątku w godz. 7.00-17.00.
