Drugi Ranking Zielonych Finansów Samorządowych, przygotowany przez Fundację Miasto i Związek Miast Polskich, ogłoszono podczas gali Europejskiego Forum Samorządowego – Local Trends 2024, która odbyła się w dniach 14-15 października w Poznaniu. Zestawienie powstało na podstawie Indeksu Zielonych Finansów Samorządowych. Opracowali go naukowcy z Instytutu Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Indeks umożliwia zbadanie „stopnia zazieleniania” finansów samorządowych, w tym również ocenę poziomu lokalnego bezpieczeństwa środowiskowego.
W rankingu wyróżniono miasta i gminy z najlepszymi wynikami związanymi z finansowaniem działalności prośrodowiskowej w latach 2019-2023. Nagrody przyznawane były w czterech kategoriach: gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie oraz miasta na prawach powiatu. W ostatniej z wymienionych zwyciężyła Bydgoszcz, która obroniła pozycję sprzed roku. Za nią uplasowały się Warszawa, Elbląg, Piotrków Trybunalski i Poznań.
W pozostałych kategoriach na podium znalazły się:
gminy wiejskie – 1. Pomiechówek (awans z 8. miejsca), 2. Kleszczów, 3. Budzów;
gminy miejsko-wiejskie – 1. Sośnicowice (pierwszy raz w 10), 2. Ścinawa, 3. Kłecko;
gminy miejskie – 1. Jawor (obrona pozycji), 2. Pabianice, 3. Wojcieszów.
– Tzw. „zielone budżetowanie” to postulowany przez organizacje międzynarodowe ewolucyjny system zmian finansów publicznych, nakierowany na zwiększenie finansowania inwestycji „zielonych”. Celem takiej strategii jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu oraz adaptacja do nich – wyjaśniają twórcy rankingu.
– Obecnie większość Polaków nie tylko zauważa zagrożenia wynikające ze zmian klimatu, ale jest także świadoma i gotowa do współdziałania na rzecz ograniczania negatywnych konsekwencji tego procesu, które dotykają ich bezpośrednio. Niedawna, tragiczna w skutkach, powódź na południu Polski to tylko jeden z dowodów na to, że zmiany już się dzieją i mogą dotknąć każdego. Jednostki samorządu terytorialnego, będące najbliżej ludzi, muszą stawiać czoła temu wyzwaniu – dodają.
