Kilka dni temu na temat SOR wypowiedział się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
- To jest dokument strategiczny, a zatem wszystkie inne ustawy muszą być z nim spójne. Proponowane zapisy mogą oznaczać odgórne tworzenie metropolii z Toruniem. Chcemy tego uniknąć, a jeżeli ten dokument zostanie w takiej formie przyjęty, może tak się stać - ostrzegł włodarz miasta.
To, co nie spodobało się w Bydgoszczy, wzbudziło entuzjazm w Toruniu. Prezydent Zaleski jak się można było spodziewać powtórzył po raz kolejny słowa o tym, że współpraca buduje.
Tymczasem w liczącym niemal 300 stron dokumencie o ZIT wspomina się jedynie raz.
ZIT Plus oznaczać ma - po zakończeniu obecnej perspektywy unijnej w 2020 roku - przekształcenie dotychczasowych związków miast w trwałe partnerstwa. W naszym regionie miałoby to być partnerstwo Bydgoszczy i Torunia. Celem takich związków (nigdzie nie są nazwane metropoliami) byłaby poprawa zarządzania i usprawnienia organizacyjne w takich dziedzinach jak choćby transport publiczny. Dokument niczego nie przesądza ani o niczym nie decyduje. Trzeba jednak zachować czujność i o taką czujność oraz o wzięcie udziału w konsultacjach społecznych dotyczących SOR apelowało wczoraj Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska.
- Nasze wielkie zdziwienie wywołuje fakt, że przygotowany projekt SOR w swojej części dotyczącej ZIT nawiązuje, w przypadku Bydgoszczy i Torunia, do politycznie wymuszanego związku i nie przyjmuje zasady dobrowolności oraz partnerskiego, oddolnego budowania relacji pomiędzy jednostkami samorządu w tworzeniu związków metropolitalnych - przekazał Piotr Cyprys, prezes SMB. - Zwracamy się z apelem do parlamentarzystów, w szczególności rządzącej partii, aby w myśl dobrej zmiany zadbali, aby nie przenoszono do tworzonych dokumentów strategicznych złych rozwiązań, które wpłyną negatywnie na rozwój Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Czujność parlamentarzystów jest konieczna, bowiem nasze miasto, jak i cały region, wydają się być w dokumencie zmarginalizowane. W planach przewiduje się bowiem specjalne wsparcie dla ściany wschodniej i Śląska, zapominając, że poważne problemy rozwojowe trapią również nasz region.
O Bydgoszczy w dokumencie wspomina się zaledwie raz. Według SOR powstać ma w naszym mieście Centralna Baza Magazynowa, czyli centrum logistyczne na potrzeby obrony cywilnej, w oparciu o szkołę Państwowej Straży Pożarnej
„Celem utworzenia CBM jest zapewnienie wsparcia ludności cywilnej w warunki do przeżycia zarówno w sytuacjach kryzysowych, klęsk żywiołowych, jak również podczas zagrożeń militarnych” - czytamy w dokumencie.
Dlaczego warto wziąć udział w konsultacjach? Choćby dlatego, żeby głos z regionu był w Warszawie zauważalny. Rząd bowiem zapowiedział szerokie konsultacje społeczne w całym kraju, tyle że żadna z dwunastu tur konsultacji, na których pojawi się całe kierownictwo Ministerstwa Rozwoju, nie odbędzie się w naszym województwie. Co więcej, w ramach konsultacji wiceministrowie będą jeździć po Polsce, tłumaczyć założenia strategii i zbierać opinie o niej. Będą na kilkudziesięciu spotkaniach w każdym zakątku kraju - do Kujawsko-Pomorskiego zajrzą tylko raz. Według zapowiedzi wiceminister Jerzy Kwieciński pojawi się 28 września w Rypinie. Głos w konsultacjach przekazać można przez Internet na mr.gov.pl/strony/plan-na-rzecz-odpowiedzialnego-rozwoju.
