Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: Nie jest łatwo dostać lek za darmo! Sprawdzamy jak działa ustawa

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Seniorzy przed wyjazdem muszą zgromadzić odpowiednią ilość leków. Poza miejscem ich zamieszkania nikt recepty na darmowe leki nie wystawi.
Seniorzy przed wyjazdem muszą zgromadzić odpowiednią ilość leków. Poza miejscem ich zamieszkania nikt recepty na darmowe leki nie wystawi. Dariusz Bloch /archiwum
Ponad 1 100 leków znalazło się na ministerialnej liście preparatów, które seniorzy po 75. roku życia otrzymają za darmo. Niestety, system wypisywania recept jest bardzo skomplikowany. Nie każdy lekarz ma prawo wystawić receptę na darmowe specyfiki.

Resort zdrowia - o czym już wielokrotnie informowaliśmy - przygotował listę leków refundowanych dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Jest na niej ponad 1 100 preparatów. Pozytywnie ocenili to zestawienie przedstawiciele farmaceutów i lekarzy.

PRZECZYTAJ:Darmowe lekarstwa dla osób powyżej 75. roku życia. Ustawa rusza 1 września. U nas lista leków!

- Umieszczono na niej 80 procent wszystkich leków, które do tej pory są objęte 30-procentową odpłatnością. Poza tym minister obiecuje, że lista ta zostanie rozszerzona - powiedziała nam Małgorzata Pietrzak, prezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Bydgoszczy.

Jednak zastrzeżenia budzi skomplikowana procedura wystawiania recept.

- Nie w każdym przypadku leki z listy 75 plus będą bezpłatne dla seniorów i nie każdy lekarz będzie mógł wystawić na nie receptę - przestrzega dr Joanna Szeląg, ekspert Federacji Porozumienia Zielonogórskiego. - Lekarze POZ nie będą mogli wystawiać recept na bezpłatne leki pacjentom, którzy nie są przypisani do ich listy lub listy świadczeniodawcy, u którego są zatrudnieni.

Dlatego każdy senior, który planuje wyjazd, musi się zaopatrzyć w odpowiednią ilość leków lub stosowną receptę.

Ministerstwo zdrowia wyeliminowało także lekarzy, którzy nie posiadają ustawowego statusu lekarza POZ oraz tych bez specjalizacji.

Uwaga: lekarze pracujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej też nie mają prawa wystawiania recept na darmowe leki.

Warto wiedzieć

Prawo wystawiania

- Kto może wystawiać recepty na bezpłatne leki dla pacjentów, którzy ukończyli 75. rok życia?

Pacjenci po receptę na bezpłatne leki powinni zgłosić się do: uprawnionego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), uprawnionej pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza z prawem wykonywania zawodu, który zaprzestał jego wykonywania. Tacy lekarze mają prawo wystawiać recepty dla siebie oraz członków swojej rodziny (np. małżonków, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwu). Prawa do wystawiania bezpłatnych recept nie mają lekarze specjaliści - nawet wtedy, gdy leczą preparatami znajdującymi się na liście.

Listę leków opublikujemy na naszych łamach i stronie internetowej. Pierwsza część w poniedziałek (5 bm.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!