Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz ma kolejny ekomural. Ozdobił ścianę budynku zakładu przy ul. Przemysłowej [zdjęcia]

Opr. Małgorzata Pieczyńska
Taki ekomural od niedawna zdobi ścianę budynku zakładu Stena Recykling przy ul. Przemysłowej w Bydgoszczy. Zobacz inne ekomurale, które są w Bydgoszczy.
Taki ekomural od niedawna zdobi ścianę budynku zakładu Stena Recykling przy ul. Przemysłowej w Bydgoszczy. Zobacz inne ekomurale, które są w Bydgoszczy. Stena Recykling
W Bydgoszczy przybywa murali wykonanych specjalną farbą, która oczyszcza powietrze. Najnowszy właśnie można podziwiać przy ul. Przemysłowej. To już trzeci tego typu projekt w naszym mieście.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

od 16 lat

Ekomural zajmuje ścianę o powierzchni 200 metrów kw. i zdobi budynek zakładu Stena Recykling, który ma swój oddział przy ul. Przemysłowej. To kolejny projekt, który ma pokazać, że oprócz walorów estetycznych, takie inicjatywy są przyjazne środowisku.

- Niewątpliwy udział w zaprojektowaniu tego muralu miała młoda bydgoszczanka Barbara Waśniewska. Wzięła ona udział w konkursie plastycznym organizowanym przez firmę Stena Recykling, skierowanym do uczniów klas I-III bydgoskich podstawówek. To właśnie jej praca plastyczna stała się inspiracją do powstania tego ekomuralu - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, który patronował temu konkursowi.

Ekomural został wykonany z użyciem specjalnych farb fotokatalitycznych, które mają właściwości oczyszczające powietrze.

- Mural usuwa z atmosfery szkodliwe dwutlenki azotu, które współtworzą smog, spaliny i opary z kotłów grzewczych - podkreśla Marta Stachowiak.

To już kolejny ekomural, który powstał w Bydgoszczy. W ubiegłym roku szczytową ścianę jednego z wieżowców przy ul. Nowowiejskiego także ozdobił mural namalowany farbą antysmogową. Autorem tego projektu był Marcin Czaja z Krakowa, który zwyciężył w konkursie organizowanym przez miasto wspólnie z firmą Onlybio.life.

- Szacuje się, że jeden metr kwadratowy farby antysmogowej absorbuje 0,44 g tlenku azotu, który jest trującą substancją - mówi Marta Stachowiak. - Taką samą ilość absorbuje jedno drzewo w ciągu jednego dnia. Powierzchnia ściany ma 374 m kwadratowych (11,8 m x 34,2 m) - to tak, jakbyśmy posadzili 374 drzewa.

Przypomnijmy, że w podobnym czasie, z inicjatywy Nadleśnictwa Bydgoszcz, sporej wielkości ekomural ozdobił także ścianę budynku przy ul. Szubińskiej na Błoniu. Mural, który powstał w tej lokalizacji, ma 12 metrów szerokości i ponad 34 metry wysokości, także został wymalowany „oczyszczającą” farbą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo