https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz ma dziesięć parków. Zajmują powierzchnię ponad 890 hektarów. To dobry wynik [zdjęcia]

Park Kochanowskiego prawie gotowy (Park Kochanowskiego prawie gotowy przebudowa
Park Kochanowskiego prawie gotowy (Park Kochanowskiego prawie gotowy przebudowa Dariusz Bloch
Za 70 lat średnia temperatur w polskich miastach będzie taka jak dzisiaj w tureckiej Ankarze. Od wczoraj o zagrożeniach klimatycznych rozmawiają w Bydgoszczy specjaliści z całej Polski.

Zobacz galerię: Parki i skwery w Bydgoszczy. Dzięki nim jest tu tak pięknie
- Klimat w Warszawie będzie przypominał ten, który panuje obecnie w stolicy Turcji - mówił podczas wczorajszego Międzynarodowego Kongresu Ekologii Miast EcoMetropolis profesor Andrzej Kassenberg, który opracowuje ocenę ryzyka klimatycznego dla Warszawy.

W badaniach branych jest pod uwagę kilkadziesiąt czynników, m.in. burze, temperatury powietrza, opady deszczu, susze, prędkość wiatru, ale też gęstość zabudowy i nieprzepuszczalność powierzchni terenu. Latem temperatura powietrza sięga 37 stopni Celsjusza. Fale upałów stają się coraz dłuższe, rośnie też średnia temperatur.

- Już teraz w stolicy żyje się trudno - nie ukrywa profesor.

Jednym z elementów walki z globalnym ociepleniem jest europejski Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, zakładający m.in. stopniową redukcję emisji gazów cieplarnianych i ograniczenie zużycia energii niepochodzącej ze źródeł odnawialnych. Do 2030 roku ma się to zmniejszyć w krajach Unii Europejskiej o 40 procent.

Strategie na pokaz

- Samorządy gminne już teraz powinny mocno działać w tym kierunku. Potrzebne jest kompleksowe planowanie przedsięwzięć, a nie tylko wyrywkowe opracowywanie wąskich strategii wtedy, gdy chce się skorzystać z unijnych dotacji.

Mnóstwo takich niewiele wnoszących dokumentów stoi na półkach w urzędach marszałkowskich - mówiła wczoraj Antonina Kaniszewska z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Pierwszymi wynikami z prowadzenia gospodarki niskoemisyjnej polskie gminy mają się wykazać w 2020 roku.

- Wszędzie powinny powstawać zespoły specjalistów albo przynajmniej pojedyncze stanowiska energetyków miejskich - zauważyła Antonina Kaniszewska.

W bydgoskim kongresie uczestniczyli samorządowcy z ośmiu województw. Gdy padło pytanie, w której gminie działa specjalista od poszanowania energii, zgłosiły się tylko dwie miejscowości: Bydgoszcz i Świecie.

Czynnikiem łagodzącym skutki niekorzystnych zmian klimatycznych, zwłaszcza w dużych miastach, jest przyroda. Pod tym względem Bydgoszcz nie ma się czego wstydzić.

- Choćby wasza Wyspa Młyńska. Świetnie zagospodarowane miejsce w samym centrum miasta - chwalił profesor Kassenberg.

Wirtualny spacer

W Bydgoszczy jest w sumie 10 parków miejskich, zajmujących powierzchnię 890 hektarów. Wirtualny spacer po bydgoskim „systemie przyrodniczym” prezentowała dr Maria Dombrowicz z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

- Przykładem świetnej rewitalizacji może być park Jana Kochanowskiego, założony w 1901 roku przez Konrada Neumanna. Mamy tam aż 80 gatunków drzew. Ten park to olbrzymia spuścizna historyczna - podkreślała dr Dombrowicz.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
adonis
Takze kosciol katolicki, PIS i sekty rydzykowe z Torunia....
K
KN
należy jeszcze dodać do listy: ordo iuris :)
S
SwiatlyCzlowiek
Chociaz jakis głos rozsądku na tej stronie. Trzeba dodac do tej listy na samej górze judeosatanistów
S
SwiatlyCzlowiek
Chociaz jakis głos rozsądku na tej stronie. Trzeba dodac do tej listy na samej górze judeosatanistów
a
aderlak
Ja nie wierze w globalne ocieplenie. To kolejna bajka wymyslona przez globalistow, masonów, illuminati oraz Grupe Bilderberga zeby obarczyc przecietnych Obywateli wysokimi podatkami podczas gdy bogaci tacy jak Kulczyk, Solorz czy Donald Trump wogle podatkow nie płacą.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski