Do niektórych takich inwestycji należą: przebudowa torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Wojska Polskiego, przebudowa płyty Starego Rynku, przebudowa ulicy Wały Jagiellońskie, budowa ulic: Pijarów, Leszczyna i Osada w systemie "zaprojektuj i wybuduj" czy ul. Byszewskiej i Bydgoskiej.
Działania realizują dwutorowo
Jak zaznacza Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, działania realizowane są przez ZDMiKP dwutorowo: w obszarze remontów i budowy infrastruktury drogowej i w zakresie dostosowywania taboru komunikacji miejskiej do potrzeb i oczekiwań osób z różnymi dysfunkcjami.
- Każda nowa inwestycja drogowa czy remont ulic prowadzony jest z myślą o niwelowaniu barier architektonicznych. Np. obniżane są krawężniki przy przejściach dla pieszych. Dodatkowo, przejścia, przystanki autobusowe i perony tramwajowe wyposażane są w żółte - ryflowane bądź bąbelkowe - płyty naprowadzające, ułatwiające orientację osobą niewidomym i słabo widzącym – wymienia Marta Stachowiak.
Wśród podobnych rozwiązań Tomasz Okoński wymienia aktywne znaki drogowe (sign flash), w które wyposażane są przejścia, oraz montaż znaków drogowych na podkładzie z folii fluorescencyjnej.
Tego rodzaju elementy stosujemy w okolicach szkół oraz w miejscach, w których często poruszają się osoby z niepełnosprawnościami – mówi Tomasz Okoński.
Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowywane jest również wyposażenie pojazdów komunikacji.
- Zarówno w tramwajach, jak i w autobusach są miejsca dedykowane do bezpiecznego ustawienia wózka, wyposażone w pasy bezpieczeństwa – podkreśla Marta Stachowiak. Przypomina też, że w 2019 r. na 218 autobusów 212 było pojazdami niskopodłogowymi, co stanowi 97 proc. ogółu, a na 134 wagony tramwajowe 35 (tj. 26 proc.) z nich było niskopodłogowych.
Rozwiązaniem dedykowanym osobom z dysfunkcją narządu wzroku są też chwyty w kontrastowym kolorze żółtym, a także zapowiedzi głosowe w autobusach i tramwajach oraz sygnalizacja świetlna, wyposażona w sygnały dźwiękowe i przyciski wzbudzające sygnał zielony.
Bydgoszcz - przyłapani przez kamerę Google Street View. Spra...
Coraz więcej doświetlonych przejść
Dziś w Strefie Płatnego Parkowanie jest ponad 200 niebieskich kopert. Na indywidualne wnioski mieszkańców, takie miejsca wyznaczane są również w innych częściach miasta.
Do innych rozwiązań należy budowa (np. budowa przy Pelplińskiej/Orląt Lwowskich) i przebudowa (np. wzdłuż ul. Wojska Polskiego) sygnalizacji świetlnych, a także doświetlanie przejść dla pieszych.
Jak wymienia Marta Stachowiak, w ostatnim czasie z myślą także o osobach niepełnosprawnych zrealizowano szereg inwestycji, jak np. budowa basenu przy ul. Szarych Szeregów, doposażenie siłowni zewnętrznej przy ul. Mochelskiej na Piaskach, termomodernizacja Pałacu Młodzieży. Kolejne, jak np. przebudowa stadionu Polonii czy rewitalizacji Astorii, rozbudowa i remont jednego z obiektów Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej, są w realizacji.
Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 19
