https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz dla uniwersytetów

Hanna Walenczykowska
Rada Miasta w najbliższą środę zdecyduje o tym, czy dwie uczelnie otrzymają w darze dwa budynki położone przy ulicach Dworcowej i Pestalozziego.

Rada Miasta w najbliższą środę zdecyduje o tym, czy dwie uczelnie otrzymają w darze dwa budynki położone przy ulicach Dworcowej i Pestalozziego.

<!** Image 3 align=none alt="Image 205781" sub="Budynek przy ul. Pestalozziego 18 miasto planuje przekazać Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego Fot.: Tymon Markowski">

Część dawnej siedziby Dyrekcji Kolei, wzniesiony w latach 1886-1889 przy ul. Dworcowej 63 i wpisanej do rejestru zabytków - o czym wielokrotnie informowaliśmy - miasto odkupiło od PKP po to, by przekazać je Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W obiekcie tym ma funkcjonować wydział stomatologii.

- Nic się w tej sprawie nie zmieniło - zapewnia Marcin Czyżniewski, rzecznik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Stomatologia powstanie, a pierwszy nabór zamierzamy przeprowadzić na rok akademicki 2014-2015.

Gmach przy Dworcowej wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu. Uniwersytet Mikołaja Kopernika najpierw będzie musiał zdobyć pieniądze na przeprowadzenie odpowiednich prac modernizacyjnych i naprawczych. Uczelnia zacznie się o nie starać wtedy, kiedy radni zgodzą się na przekazania jej dawnej siedziby Dyrekcji Kolei.

<!** reklama>

Należy dodać, że ten teren nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze studium obowiązującym od 2009 roku, rejon ulicy Dworcowej położony jest w obszarze koncentracji usług ogólnomiejskich, regionalnych i krajowych.

Drugim obiektem, który Rada Miasta ma przekazać środowisku akademickiemu, jest były internat Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Pestalozziego 18, o powierzchni użytkowej przekraczającej 3,3 tys. metrów kwadratowych.

- Zamierzamy przenieść tam międzynarodową szkołę - wyjaśnia Piotr Kwiatkowski, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Placówka rozwija się, budynek przy ulicy Gałczyńskiego jest już za mały.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących UKW, który składa się ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, uczy się obecnie 120 osób. - Uniwersytet chce poszerzyć ofertę tego zespołu - dodaje Piotr Kwiatkowski.

Zanim jednak szkoła, w której uczą się m.in. dzieci oficerów NATO, zostanie przeniesiona, UKW będzie musiał przeprowadzić prace adaptacyjne.

Natomiast w budynku przy ulicy Gałczyńskiego ma powstać językowe przedszkole.

- Na realizację tej inwestycji wyznaczyliśmy sobie 2 lata - podkreśla rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

W projektach obu uchwał zaznaczono, że uczelnie muszą wykorzystywać obiekty na cele dydaktyczno-naukowe. W przeciwnym razie darowizna zostanie odwołana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
konjo
A co z instytucjami mającymi obecnie siedzibę w budynku przy dworcowej - myślę tu głównie o regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Mam nadzieje, że i dla noiej znajdzie się jakies lokum.
c
cezary
Stop podległości pod trolluń.
Z
ZUZA
A leczyć to się chcesz u polonisty lub u inżyniera ? Gratuluję odwagi ! Collegium Medicum mówi Ci coś ? To część bydgoska toruńskiej uczelni. Czyli dla BYDGOSZCZY to ma być, nie dla Torunia.
J
Jan
Collegium Medicum to bydgoska uczelnia zbudowana przez mieszkańców Bydgoszczy. Nie pozwólmy sobie wmówić, że jest inaczej. Pracujmy nad tym, żeby utworzyć w Bydgoszczy uniwersytet medyczny.
a
asdf
W Bydgoszczy mamy 2 uniwersytety, a ci dają jakieś budynki UMK. Może niech od razu całe UKW oddadzą UMK. Paranoja.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski