Po raz pierwszy Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych odbywała się w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy w 1994 roku. Po 30 latach wydarzenie powróciło do bydgoskiej "budowlanki".
Dzięki udziałowi w olimpiadzie uczniowie szkół budowlanych oraz wspomagający ich nauczyciele mogą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności i porównać je w warunkach ogólnokrajowej rywalizacji.
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych ma na celu zwiększanie zainteresowania uczniów budownictwem, pogłębianiem wiedzy i umiejętności budowlanych. Jak podkreślają organizatorzy, chodzi o zwiększanie motywacji do samodzielnego zdobywania wiedzy, szczególnie w zakresie nowych materiałów, technologii i konstrukcji. Uczestnictwo w tym wydarzeniu ma też motywować uczniów i absolwentów do podejmowania doskonalenia zawodowego. Celem jest również efektywniejsze przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia w szkołach wyższych, szczególnie na kierunkach budowlanych. Z kolei nauczyciele mogą doskonalić formy i metody pracy z młodzieżą.
Organizatorem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych jest Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W organizacji uczestniczą inne szkoły wyższe oraz instytucje i organizacje działające na rzecz budownictwa. Współorganizatorami edycji 2024 są: Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, Pomorsko-Kujawska Izba Budownictwa, Miasto Bydgoszcz oraz Politechnika Bydgoska.
Główna rywalizacja odbyła się 11 kwietnia. Uroczystość wręczenia nagród zorganizowano 12 kwietnia w siedzibie Bydgoskiego Centrum Sportu na stadionie Zawiszy.
- Najważniejszą nagrodą dla laureatów i finalistów jest indeks na kierunki budowlane na wszystkie uczelnie wyższe w całej Polsce. Oprócz tego uczniowie otrzymują nagrody rzeczowe - informuje Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.
