Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian.
Obecnych i przyszłych najemców BTBS czekają spore zmiany. Wiele wskazuje na to, że mieszkania będą tańsze i w końcu będzie je można wykupić na własność. Tańsze budowanie umożliwi podniesienie nawet o 35 procent grantów z Funduszu Dopłat. To tani pieniądz, dzięki któremu towarzystwa budownictwa społecznego będą mogły finansować nowe inwestycje.
- Zmiana ustawy daje możliwość gminom jako beneficjentom programu skorzystać z wyższych procentowo niż dotychczas zwrotów dofinansowania inwestycji. Biorąc pod uwagę dobrą współpracę Miasta i BTBS, objawiającą się systematycznym przekazywaniem do Spółki nowych nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową z pewnością skorzystamy z możliwości finansowania inwestycji mieszkaniowych zarówno wykorzystując wyższy tzw. grant jak i wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa - zapewnia Maciej Frajtag, kierownik działu inwestycji w BTBS.
Kierownik dodaje, że możliwość rozliczenia w ramach dodatkowych 10% wartości gruntu pod inwestycję umożliwi na pewno obniżenie kosztów, a co za tym idzie samej partycypacji, a być może także wysokości czynszu. Warto jednak zauważyć, że zmieniają się również przepisy budowlane, które wymuszają na inwestorach budowanie energooszczędne. Koszt wzniesienia takich budynków jest jednak wyższy i nie ma wątpliwości, że będzie rósł.
To Cię może też zainteresować
Mieszkanie na własność - nie u nas
Dla wielu lokatorów największym minusem mieszkania w lokalach prowadzonych przez TBS (nie tylko bydgoskie) jest fakt, że jest się tylko najemcą, a nie właścicielem lokalu. Czynsze w zasobach TBS są zwykle wyższe niż w spółdzielniach, bowiem najemcy w czynszu właśnie spłacają kredyty jakie zaciągnięto na budowę mieszkań. Do tego dochodzi zupełny brak wpływu na to, co dzieje się z nieruchomością i jej okolicą. O ile wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielcy mogą decydować o wielu sprawach związanych z nieruchomością, o tyle najemcy BTBS już nie, od tego jest właściciel. W niektórych TBS można było jednak wykupić mieszkania na własność - ale w Bydgoszczy nie udało się to nikomu.
Nie sprzedajemy - taka jest wola właściciela
- Mieszkania wybudowane jeszcze ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, podlegają przepisom ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, a to oznacza, że co do zasady, mieszkania takie mogą być wyodrębnione w celu przeniesienia ich własności na najemców, o ile najemcy jednocześnie są stroną umów w sprawie partycypacji w kosztach budowy takich lokali. Decyzja w tej sprawie należy do zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy towarzystwa.
W związku z tym, że mieszkania budowane przez BTBS mają charakter mieszkań na wynajem, w tym celu były budowane, a lista osób zainteresowanych najmem jest bardzo duża, Spółka nie przewiduje przenoszenia własności na najemców - zaznacza Maciej Frejtag.
Najemcy jednak wykupią mieszkania
Niedługo jednak sytuacja może się zmienić i brak woli właściciela TBS dotyczący przekształcenia najmu we własność nie będzie już problemem.
- Zmienione od niedawna przepisy ustawy regulującej działalność towarzystw budownictw społecznego, przewidują od 1 stycznia 2022 roku możliwość zawierania umów najmu instytucjonalnego z dojściem do własności lub przekształcania dotychczasowych umów najmu na umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności, na wniosek najemców - przyznaje Maciej Frajtag.
