W najbliższą środę (26 lutego) bydgoscy radni, podczas sesji Rady Miasta, będą dyskutować m.in. o tym, czy warto rozpocząć procedurę związaną z powołaniem Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy. Jeśli projekt zostanie przyjęty, to już na początku marca zostanie udostępniony mieszkańcom.
Powołanie parku jest jedną z form ochrony zabytków, która pozwala na ochronę wyróżniających się nieruchomości, które są charakterystyczne dla miejscowej tradycji budowlanej i podkreślają lokalną tożsamość. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest zaledwie kilka takich parków, w tym Park Kulturowy Kalwaria Pakoska (powołany w 2008 r.) oraz Park Kulturowy Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Łopatkach (utworzony w 2014 r.).
Ważne dla wizerunku miasta
- Utworzenie Parku Kulturowego dla Starego Miasta ma na celu poprawę estetyki przestrzeni w granicach Starego Miasta, ulicy Gdańskiej i Placu Wolności. Na najbliższej sesji radni zdecydują o ogłoszeniu konsultacji społecznych dotyczących proponowanych regulacji. Projekt dokumentu będzie udostępniony w dniach 9 marca – 10 kwietnia zarówno w Biuletynie Informacji Publicznej, jak i w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. W tym samym terminie będzie można składać wnioski dotyczące projektu tego dokumentu – wyjaśnia Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy. - Przyjęta uchwała przyczyni się do zachowania i ekspozycji cennej historycznej zabudowy, podniesie jakość przestrzeni publicznej, określi zasady dotyczące dopuszczalnej formy reklam oraz szyldów, a także ogródków gastronomicznych. Wpłynie również na jakość detalu architektonicznego. W dokumencie określone będą zakazy, ograniczenia dotyczące prowadzenia robót budowlanych, działalności handlowej i gastronomicznej, oraz działań reklamowych dopuszczonych na tym terenie.
Wspomniany teren jest objęty ścisłą ochrona konserwatorską. Jego...
- Dodatkowym walorem tego obszaru jest sąsiedztwo zrewitalizowanej Wyspy Młyńskiej i nadrzecznych terenów Chwytowa z licznymi przykładami zabytkowej architektury przemysłowej – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Kto przyjmie uwagi?
Wnioski będzie można składać na piśmie z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej z podaniem jej adresu do 10 kwietnia 2020 r. Przyjmowane będą w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Możne je będzie również przesłać korzystając z poczty elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres e-mail: [email protected] .
