https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie Stare Miasto może stać się częścią nowego parku kulturowego

Hanna Walenczykowska
Dariusz Bloch/archiwum
Stare Miasto, ulica Gdańska i Plac Wolności mają zostać objęte szczególną opieką. Jeśli radni się zgodzą, to miasto rozpocznie procedurę tworzenia parku kulturowego.

W najbliższą środę (26 lutego) bydgoscy radni, podczas sesji Rady Miasta, będą dyskutować m.in. o tym, czy warto rozpocząć procedurę związaną z powołaniem Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy. Jeśli projekt zostanie przyjęty, to już na początku marca zostanie udostępniony mieszkańcom.

Powołanie parku jest jedną z form ochrony zabytków, która pozwala na ochronę wyróżniających się nieruchomości, które są charakterystyczne dla miejscowej tradycji budowlanej i podkreślają lokalną tożsamość. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest zaledwie kilka takich parków, w tym Park Kulturowy Kalwaria Pakoska (powołany w 2008 r.) oraz Park Kulturowy Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Łopatkach (utworzony w 2014 r.).

Ważne dla wizerunku miasta

- Utworzenie Parku Kulturowego dla Starego Miasta ma na celu poprawę estetyki przestrzeni w granicach Starego Miasta, ulicy Gdańskiej i Placu Wolności. Na najbliższej sesji radni zdecydują o ogłoszeniu konsultacji społecznych dotyczących proponowanych regulacji. Projekt dokumentu będzie udostępniony w dniach 9 marca – 10 kwietnia zarówno w Biuletynie Informacji Publicznej, jak i w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. W tym samym terminie będzie można składać wnioski dotyczące projektu tego dokumentu – wyjaśnia Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy. - Przyjęta uchwała przyczyni się do zachowania i ekspozycji cennej historycznej  zabudowy,  podniesie jakość przestrzeni publicznej, określi zasady dotyczące dopuszczalnej formy reklam oraz szyldów, a także ogródków gastronomicznych. Wpłynie również na jakość detalu architektonicznego. W dokumencie określone będą zakazy, ograniczenia dotyczące prowadzenia robót budowlanych, działalności handlowej i gastronomicznej, oraz działań reklamowych dopuszczonych na tym terenie.

Wspomniany teren jest objęty ścisłą ochrona konserwatorską. Jego...
- Dodatkowym walorem tego obszaru jest sąsiedztwo zrewitalizowanej Wyspy Młyńskiej i nadrzecznych terenów Chwytowa z licznymi przykładami zabytkowej architektury przemysłowej – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Kto przyjmie uwagi?

Wnioski będzie można składać na piśmie z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej z podaniem jej adresu do 10 kwietnia 2020 r. Przyjmowane będą w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Możne je będzie również przesłać korzystając z poczty elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres e-mail: [email protected] .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
akurat dobrze

to akurat dobra decyzja bo znając zapędy developerów mogą powprowadzać takie zmiany na starym mieście, że zmieni się jego klimat

jestem tylko ciekaw czy nie odbije się to na podatkach mieszkańców kamienic w tym rejonie lub innymi kosztami przeniesionymi na obywateli

jako gazeta i pani jako dziennikarka pani Hanno dobrze by było o tym poinformować

co oznaczają te ograniczenia w prowadzeniu działalności gastronomicznej i handlowej? jaki to ma wpływ dla istniejących lub nowopowstających lokali handlowych/gastronomicznych, to są najważniejsze informacje, które interesują obywateli

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski