[break]
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała niedawno wyniki kontroli stanu technicznego śluz, którą przeprowadzono w latach 2013-2014 w Bydgoszczy, Katowicach, Opolu i Rzeszowie. Kontrolerzy stwierdzili wiele nieprawidłowości, w tym, m.in., to, że: śluza Czyżkówko, zarządzana przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu, wymaga kapitalnego remontu, Śluza miejska (zarządzana przez RZGW w Gdańsku) jest nieszczelna, a stan techniczny nabrzeża i nasypu na lewym brzegu Brdy w obrębie jazu farnego jest zły.
NIK popędza zarządcę
Najwięcej zastrzeżeń NIK skierowała pod adresem RZGW w Poznaniu, który zawiaduje śluzą Okole. Okazuje się, że już w kwietniu 2013 r. wydano zalecenia dotyczące podjęcia prac przygotowawczych do remontu, sporządzenia ekspertyzy technicznej stanu zachowania śluzy oraz sporządzenia projektu budowlanego. W listopadzie 2013 r. wydano kolejne zalecenia przeprowadzenia remontu śluzy, a we wrześniu 2014 r. stwierdzono niedostateczny stan techniczny obiektu i konieczność przeprowadzenia remontu kapitalnego. Śluza Okole, zdaniem NIK, nie gwarantowała bezpieczeństwa podczas eksploatacji.
Choć minęły trzy lata, RZGW w Poznaniu nie przeprowadził jeszcze koniecznych prac.
- Trwa procedura przetargowa - wyjaśnia Anna Małysz, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. - O wyłonieniu wykonawcy prac powiadomię zainteresowane media.
Remont śluzy Okole (szacunkowa wartość inwestycji to około 15 mln zł) powinien zakończyć się w maju 2017 roku. Jednak dotrzymanie tego terminy dziś wydaje się prawie niemożliwe.
Śluza miejska ślimaczy się
O dwa lata krótszy poślizg ma wykonawca remontu śluzy miejskiej. Roboty rozpoczęły się w październiku 2014 r. i zgodnie z harmonogramem miały zakończyć się w kwietniu 2015 r. Obecnie...
- Wykonywane są iniekcje. Wstrzykujemy specjalny materiał w przestrzeń znajdującą się między zachowaną zabytkową ścianą ceglaną a korpusem śluzy - wyjaśnia Bogusław Pinkiewicz, rzecznik RZGW w Gdańsku. - Rozpoczniemy też procedury, które nie są od nas zależne. Chodzi o odbiór techniczny poszczególnych elementów konstrukcji. Wszystko jest na dobrej drodze i na początku maja powinniśmy oddać śluzę do użytku.
Jeśli rzeczywiście tak się stanie, to bydgoski tramwaj wodny rozpocznie sezon z opóźnieniem - zgodnie z założeniami organizatora komunikacji miejskiej, czyli Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, pierwsze kursy tramwaj miał odbyć już 30 kwietnia br.
Prezydent listy pisze
Urząd Miasta nie ma wpływu na tempo prac remontowych.
- Cieszy nas to, że dzięki współpracy z RZGW wyremontowane zostały wcześniej śluza Brdyujście, jaz farny i kończy się remont śluzy miejskiej. W tym roku RZGW (oddział Poznań) rozpocznie też remont śluzy Okole, co również jest korzystne dla miasta - przypomina Michał Sztybel, koordynator Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystosował list do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, w którym, między innymi, podkreślił konieczność skrócenia procesu inwestycyjnego na Kanale Bydgoskim do niezbędnego minimum.
Wyremontowane mają zostać też śluzy: Czyżkówko, Prądy i Osowa Góra.