Bydgoski Instytut Głosu działa w Bydgoszczy od 2022 r., a jego celem jest popularyzowanie, propagowanie i oferowanie holistycznego podejścia w pracy z głosem. Pracownicy Instytutu pracują z osobami, które śpiewają hobbystycznie i zawodowo, a także z tymi, które chcą poprawić swoją emisję głosu lub potrzebują rehabilitacji głosu.
Jak zapowiadają organizatorzy, drugie urodziny Bydgoskiego Instytutu Głosu rozpoczną się w sobotę, 26 października, o godz. 16.45 bezpłatnymi warsztatami. "Wykład nt. "Blokady w ciele wokalisty - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?" poprowadzi Patryk Kawczyński - fizjoterapeuta, terapeuta czaszkowo-krzyżowy i osteopata, który w Instytucie prowadzi terapię manualną krtani i - od tego roku - konsultacje osteopatyczne. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat najczęściej pojawiających się napięć i blokadach w ciele u osób śpiewających - w oddechu, przeponie, krtani i mięśniach żucia.
- Podczas warsztatu odpowiemy sobie na pytania dotyczące tego, jakie napięcia i w których obszarach ciała pojawiają się najczęściej, a także ich możliwych przyczynach i sposobach radzenia sobie z nimi - zapowiada Patryk Kawczyński.
Wokalista to nie tylko głos. Bezpłatne warsztaty dla nauczycieli śpiewu w Bydgoszczy
Kolejny warsztat - nt. "Holistyczne podejście do głosu - warsztat dla trenerów wokalnych" poprowadzi Filip Czarnecki - wokalista, trener wokalny i rehabilitant głosu, współzałożyciel (wraz z Anną Szutkiewicz) Bydgoskiego Instytutu Głosu. Prowadzący opowie o swojej pracy i najważniejszych założeniach holistycznego podejścia do głosu w ujęciu interdyscyplinarnym.
- W pracy nauczyciela śpiewu ważne jest, żeby zobaczyć całego człowieka, a nie tylko jego głos, ponieważ istnieje wiele czynników, które wpływają na technikę wokalną - zwraca uwagę Filip Czarnecki.
Po zakończeniu warsztatów nastąpi część oficjalna, w tym przedstawienie nowego zespołu Bydgoskiego Instytutu Głosu, do którego w tym roku dołączy Wiktoria Czuchaj - wokalistka, aranżerka, dyrygentka i trenerka wokalna. Grono trenerów wokalnych zasili także Magdalena Kubat, która do tej pory prowadziła w Instytucie zajęcia z akompaniamentu. Następnie organizatorzy zaproszą na część towarzyską i wspólne rozmowy, przy poczęstunku.
Dziesiątki szkoleń i ponad sto uleczonych głosów w Bydgoszczy
- Przez ostatnie dwa lata udało nam się przeprowadzić kilkadziesiąt warsztatów i szkoleń. Zrehabilitowaliśmy ponad sto głosów i uczestniczyliśmy w koncertach charytatywnych, m.in. na rzecz Stowarzyszenia "Na Przekór" czy Stowarzyszenia "Łatwo Pomagać" - opowiada Filip Czarnecki. - Czasami wręcz mamy wrażenie, że od otwarcia minęło kilka lat, a nie zaledwie dwa. Cieszymy się, że Instytut został tak ciepło przyjęty przez lokalną społeczność. Naszym marzeniem było stworzenie w Bydgoszczy miejsca, w którym można świadomie i profesjonalnie zadbać o głos. Tym wydarzeniem chcielibyśmy podziękować mieszkańcom za ich zaufanie i liczne odwiedziny. Liczymy, że kolejny rok będzie co najmniej tak samo owocny, jak poprzednie lata - dodaje.
Warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy (dostępne od piątku, 18 października, na facebookowym profilu BIG). Wydarzenie odbędzie się w Bydgoskim Instytucie Głosu przy ul. Śniadeckich 21/4.
