Jubileuszowa edycja potrwa od 22 do 26 maja. Jej organizatorem jest pięć bydgoskich uczelni: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK i Bydgoska Szkoła Wyższa. Liczne imprezy (22-25 maja) w ramach Dni Nauki będą odbywać się w kampusach 5 wspomnianych uczelni oraz siedzibach licznych partnerów festiwalu.
Od juniora do seniora
- Wydarzenia festiwalowe będzie można tradycyjnie wybierać spośród 7 ścieżek tematycznych: artystycznej, humanistycznej, nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodniczej, społecznej i technicznej - wylicza Agnieszka Balcer z Biura Organizacyjnego Bydgoskiego Festiwalu Nauki. - Taka różnorodność sprawi, że każdy od juniora do seniora znajdzie coś dla siebie. W zajęciach można brać udział całymi klasami lub też indywidualnie lub z rodziną.
W bogatym programie znalazły się m.in. takie propozycje jak: „Mali chemicy” - zajęcia dla przedszkolaków, „Smartfony - postęp cywilizacji czy klątwa XXI wieku? Wpływ mobilnych urządzeń elektronicznych na układ wzrokowy dzieci i młodzieży” - zajęcia dla uczniów podstawówek, czy „Zdrowie seniora: kiedy i jak wezwać pogotowie ratunkowe? Podstawy udzielania pierwszej pomocy dla osób starszych” - zajęcia dla studentów, dorosłych i seniorów. - Program BFN jest już dostępny na internetowej stronie festiwalu - mówi Agnieszka Balcer. - Chętni będą mogli np. skorzystać z lekcji baletu, czy gry na gitarze w szkole muzycznej „Yamaha”, zwiedzić Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, czy poznać od kulis Teatr Polski.
Spacer bydgoskimi schodami. Podróż w czasie na starych zdjęciach
Zapisy online od 13 maja
Udział w Bydgoskim Festiwalu Nauki jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy na zajęcia. Rozpoczną się 13 maja i będą możliwe wyłącznie online na stronie internetowej www.festiwalnauki.bydgoszcz.pl. Bez zapisów będzie możliwe tylko wejście na teren kampusów uczelni, zwiedzanie stoiska i wystawy, które nie będą znajdować się w salach wykładowych lub laboratoryjnych.
Inauguracja BFN nastąpi 22 maja o godz. 17 w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Uświetni ją wykład motywacyjny Łukasza Jakóbiaka, który znany jest z youtubowego programu „20m2 Łukasza”. Będzie też recital „SeriaLOVE” w wykonaniu Magdy Steczkowskiej.
- Na inaugurację obowiązują zaproszenia. Jednak osoby, które chciałby wziąć w niej uczestniczyć mogą skontaktować się z Biurem Organizacyjnym festiwalu - mówi Agnieszka Balcer. - Można to zrobić mailowo lub telefonicznie. Liczba miejsc jest ograniczona liczbą miejsc na widowni.
Piknik na Wyspie Młyńskiej
Wiele będzie się też działo podczas Pikniku Naukowo-Rodzinnego na Wyspie Młyńskiej (26 maja, w godz. 12-18), który tradycyjnie zakończy Bydgoski Festiwal Nauki. Będą liczne stoiska z atrakcjami, przygotowane przez pięć uczelni organizujących BFN oraz festiwalowych partnerów. Na scenie głównej nie zbraknie m.in., pokazów zumby i tańca, fitness na trampolinach, eksperymentów profesora Ciekawskiego czy występów muzycznych.
Flesz. Wakacje coraz bardziej egzotyczne
