Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

Branżowe Oddziałów Wojskowe (BOW) - to pilotażowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, do którego zakwalifikowanych zostało tylko 12 placówek w Polsce.
- Realizacja programu szkolenia w BOW stanowi uzupełnienie praktycznej nauki zawodu, wynikającej z podstawy programowej dla danego kierunku kształcenia zawodowego - mówi kpt. Justyna Kwiatkowska, oficer prasowa 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej.
Zajęcia z uczniami poprowadzą doświadczeni instruktorzy wojskowi
Branżowe Oddziały Wojskowe przeznaczone są dla szkół branżowych I stopnia. Jednostką patronacką dla Branżowej Szkoły I Stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy została 1 Pomorska Brygada Logistyczna. Zajęcia z uczniami poprowadzą doświadczeni instruktorzy wojskowi. Uczniowie będą mieli możliwość przygotować się i zdobyć doświadczenie w obszarze swoich zainteresowań oraz w przyszłości aplikować jako kandydaci na żołnierzy w obszarze szeroko rozumianej logistyki wojskowej.
- Program szkolenia dla Branżowych Oddziałów Wojskowych będzie realizowany przez 3 lata szkolne, począwszy od II semestru klasy pierwszej w roku szkolnym 2022/2023 - mówi kpt. Justyna Kwiatkowska. - Obejmuje minimum 120 godzin zajęć, z czego zdecydowana większość to zajęcia praktyczne, realizowane właśnie w wyznaczonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej patronackiej jednostce wojskowej.
Oprócz szkolenia logistycznego, młodzież zdobędzie ponadto podstawową wiedzę z zakresu szkolenia bojowego i podstaw wychowania wojskowego. W ostatnim roku nauki uczniowie będą mieli zagwarantowany czas w ramach godzin doradztwa zawodowego.
- Celem BOW jest, aby absolwenci projektu odbyli szkolenie podstawowe, którego zwieńczeniem będzie przysięga wojskowa w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - informuje kpt. Justyna Kwiatkowska. - To obustronna korzyść, zarówno dla Wojska Polskiego, jak i szkół. Uczniowie mają możliwość zdobyć praktyczną wiedzę u fachowców w swej dziedzinie na specjalistycznym sprzęcie. Z kolei żołnierze mogą zaprezentować młodzieży atuty wojskowego rzemiosła. Dzięki temu już dziś kucharze, kierowcy, mechanicy, elektromechanicy, blacharze czy lakiernicy samochodowi po szkołach branżowych mają ogromne szanse na podjęcie służby wojskowej w Siłach Zbrojnych RP.
Projekt BOW ruszy po feriach, ale zajęcia testowe już za uczniami
Obecnie w szkołach objętych projektem BOW, trwają ostatnie prace organizacyjne związane, m.in., z ustaleniem sposobu realizacji zajęć praktycznych przez uczniów i trybu współpracy szkół z jednostkami patronackimi.
- Oficjalnie projekt ruszy po feriach, ale już ubiegłym tygodniu młodzież z Branżowej Szkoły I Stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy gościła w naszej brygadzie, ustalaliśmy z dyrekcją ostatnie szczegóły i na prośbę szkoły przeprowadziliśmy pierwsze, testowe zajęcia - informuje kpt. Justyna Kwiatkowska.
Podobnie, jak w przypadku innych projektów prowadzonych przez MON, organy prowadzące będą mogły ubiegać się dla swoich szkół o wsparcie finansowe, którego udziela MON.
- Dotacja wynosi 80 proc. kosztów. Będzie mogła być przeznaczona, np. na zakup wyposażenia specjalistycznego związanego z kierunkiem kształcenia zgłoszonym do projektu, czy ubioru roboczego ucznia - mówi kpt. Justyna Kwiatkowska. - Dofinansowanie obejmuje też zakup ubioru ucznia identyfikującego się z projektami resortowymi.
To niejedyna taka inicjatywa, w której ostatnio bierze udział 1 Pomorska Brygada Logistyczna.
- W grudniu 2022 roku Arkadiusz Stypczyński, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie i płk Witold Bartoszek, dowódca 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej podpisali porozumienie dotyczące praktyk zawodowych uczniów w roku szkolnym 2022/2023 - podkreśla kpt. Justyna Kwiatkowska. - W ramach umowy młodzież ze szkoły w Koronowie, która kształci się w zawodzie technik logistyk, ma możliwość zdobywać specjalistyczną wiedzę i poszerzać swoje horyzonty szkoląc się pod czujnym okiem wojskowych instruktorów.