https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda na wirtualnej strzelnicy bydgoskiej "Budowlanki". Powstała z dofinansowania MON

Maciej Czerniak
Na wirtualnej strzelnicy w ZS Budowlanych w Bydgoszczy swoich sił spróbowali już, między innymi nauczyciele
Na wirtualnej strzelnicy w ZS Budowlanych w Bydgoszczy swoich sił spróbowali już, między innymi nauczyciele Tomasz Czachorowski
Strzelnica w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy to obiekt całkowicie bezpieczny, bo broń tam używana imituje strzelanie z amunicji ostrej. W placówce przy Pestalozziego będą uczyć się strzelać uczniowie z miasta i nie tylko.

Wirtualna strzelnica została oficjalnie otwarta w czwartek 6 lutego. To inwestycja finansowana z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu "Pojedynek".

- Strzelnica będzie wykorzystywana przez uczniów bydgoskich szkól w ramach przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa - mówi dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, Magdalena Popielewska.

Inwestycja była finansowana przez MON, a 20 proc. pochodzi z budżetu miasta Bydgoszczy. Magdalena Bumaschmann, dyrektor wydziału edukacji w Urzędzie Miasta Bydgoszczy podkreśla, że obecnie to jedno z dwóch miejsc, w których bydgoscy uczniowie będą mogli uczyć się obchodzenia z bronią.

Zajęcia dla uczniów z Bydgoszczy i powiatu

- Jeżeli chodzi o placówki prowadzone przez miasto Bydgoszcz, to są zajęcia takie prowadzone na terenie klubu Zawisza, na tamtejszej strzelnicy. Mamy podpisaną umowę z klubem - wyjaśnia dyrektor Buschmann. - Szkolenia prowadzą tamtejsi instruktorzy. A od drugiego półrocza, czyli od teraz będzie można realizować te zajęcia również na terenie Zespołu Szkół Budowlanych, ponieważ otworzyliśmy właśnie pierwszą wirtualną strzelnicę w naszych placówkach.

Jak wyglądają takie zajęcia? - To jednorazowe szkolenie, tak naprawdę prawie całodzienne. To są zajęcia, które trwają od czterech do pięciu godzin. Uczniowie na początku poznają zasady, broń, jej budowę, a później już oddają strzały - mówi dyrektor wydziału edukacji w UMB.

Wierne kopie Glocka i karabinu M 4

Na wyposażeniu szkolnej strzelnicy są cztery sztuki broni Glock 17 czwartej generacji i cztery sztuki karabinka automatycznego HK 416. Glock to broń austriacka, kaliber 9x19 mm. W większości wykonana jest z polimerów z dodatkiem stali. To nowoczesna broń, używana już od ponad dwudziestu lat.

Karabinki z kolei to nowy rodzaj broni, który jest zbudowany na podstawie broni amerykańskiej M4, M16. Broń produkuje natomiast firma niemiecka. Karabin ma kaliber 5,65 mm. Zarówno karabinki, jak i pistolety Glock używane są przez siły specjalne w Polsce, w tym przez funkcjonariuszy CBŚ, czy BOA oraz Grom.

Większość strzelnic z programu "Pojedynek" jest wyposażona właśnie w te rodzaje broni. Egzemplarze używane na strzelnicy, to wierne repliki oryginalnej broni. Co ciekawe, broń ta jest do tego stopnia podobna do oryginalnych karabinków i pistoletów, że - przy małych modyfikacjach - możliwe jest wystrzelenie jednorazowo jednego magazynku amunicji ostrej.

Magdalena Popielewska: - Jestem dumna, że potrafiliśmy zrobić z czegoś zwykłego perełkę. Owszem, broń służy do odbierania życia, ale my tutaj mamy broń bezpieczną, która będzie służyła nauce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski