Bydgoscy seniorzy kręcą etiudy, robią zdjęcia, zdobywają...

Bydgoscy seniorzy kręcą etiudy, robią zdjęcia, zdobywają ogólnopolskie i międzynarodowe laury

Dorota Witt

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Radosław i Elżbieta Sałacińscy w trakcie nagrywania materiału do telewizji internetowej dla seniorów

Radosław i Elżbieta Sałacińscy w trakcie nagrywania materiału do telewizji internetowej dla seniorów ©Fot. Nadesłana

Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku współtworzyli pierwszą w Polsce telewizję dla seniorów, Senioralna TV. Trzy filmy jej produkcji doceniono na warszawskich Juwenaliach III Wieku.
Radosław i Elżbieta Sałacińscy w trakcie nagrywania materiału do telewizji internetowej dla seniorów

Radosław i Elżbieta Sałacińscy w trakcie nagrywania materiału do telewizji internetowej dla seniorów ©Fot. Nadesłana

„KUTW-a dla mnie jest zabawą”
[break]
- tymi słowami jeden ze studentów seniorów zaczyna nagrodzony w stolicy film pt. „Czym dla mnie jest KUTW?” w reżyserii Bożeny Sałacińskiej, przewodniczącej rady słuchaczy. Dalej seniorzy sypią określeniami jak z rękawa: uczelnia jest zabawą, poprawia zdrowie, pomaga nawiązać przyjaźnie. Jest sposobem na życie - przyznaje jedna ze słuchaczek. Wszystkim
- kończy inna.
Ludzie późnej dorosłości
KUTW działa już 7 lat. Podzielony jest na 28 sekcji. Wokół uczelni skupionych jest blisko 400 seniorów, którzy korzystają z kursów komputerowych i językowych. Doskonalą swoją pamięć podczas treningu rozwijającego zdolności poznawcze. Pracują w sekcjach sportowych. Silnymi grupami są artyści, działają w kabarecie, zespole wokalnym, i sekcji miłośników poezji. Są wśród nich słuchaczy malarze, fotograficy, twórcy origami, decupage itp. Zajęcia prowadzą, m.in. naukowcy z bydgoskiego UKW. - Uniwersytet trzeciego wieku jest wyrafinowaną formą aktywności osób w okresie późnej dorosłości - ocenia w filmie prof. Roman Ossowski, założyciel KUTW.
Kolejny z nagrodzonych filmów (wszystkie autorstwa Bożeny Sałacińskiej) to dokument o Zbigniewie Wypijewskim, „Pozytywnie zakręconym bydgoszczaninie”, seniorze, który kolekcjonuje piękne przedmioty: m.in. obrazy, dekoracyjne naczynia, figurki, zegary. Jury doceniło też produkcję o połączeniu sił bydgoskiego KUTW z Ogólnopolskim Porozumieniem UTW, któremu szefuje Krystyna Lewkowicz.

Pierwsza taka telewizja


- Na pomysł uruchomienia pierwszej w Polsce telewizji dla seniorów wpadłam we wrześniu zeszłego roku - mówi Bożena Sałacińska. - Byliśmy wtedy na konferencji uniwersytetów trzeciego wieku w Nowym Sączu. Pierwszy wywiad nagraliśmy z Wiesławą Borczyk, przewodniczącą Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW w Polsce z siedzibą w Nowym Sączu. Chodziło o jak najszersze pokazanie działalności studentów seniorów. W ciągu niecałego roku nakręciliśmy kilkadziesiąt krótkich filmów i kilka relacji z imprez dla seniorów. Strona jest chętnie odwiedzana przez ludzi trzeciego wieku, gdyż - poza filmami i fotoreportażami z całej Polski - są również materiały poradnikowe, np. na temat tego, jak nie dać się oszukać metodą „na wnuczka”.
Telewizja internetowa dla seniorów (www.senioralna.tv) to rodzinne przedsięwzięcie. Mąż pani Bożeny, Miłosz, jest producentem i kierownikiem planu, a ich syn
- operatorem kamery.

Na planie „Prawa Agaty”


- Postanowiłem pomóc rodzicom - mówi Radosław Sałaciński. - Mam dobry sprzęt, współpracuję z różnymi telewizjami, więc czynnie włączyłem się do realizacji pomysłów mamy. Doceniłem przy okazji środowisko seniorskie. A ono traktuje mnie jak przyszłego emeryta - dodaje z uśmiechem.
- Mnie pozostała rola organizowania planu zdjęciowego - mówi Miłosz Sałaciński. - Kulisy pracy z kamerą poznałem w czasie nagrywania w Bydgoszczy serialu „Prawo Agaty”. Kilkunastu seniorów KUTW brało udział w 4 odcinkach tej produkcji. Wtedy to zaświtała mi myśl, że może tak spróbować samemu robić profesjonalne filmy. Żona moje pomysły wprowadziła w czyn. Tworzymy zgrany rodzinny team.
To nie wszystkie osiągnięcia seniorów KUTW. Zespół wokalny Anutki pod kierownictwem Anny Więckowskiej, który tworzą słuchacze tego uniwersytetu, zajął III miejsce na VII Juwenaliach w Warszawie.
Wcześniej państwo Sałacińscy opanowali podium międzynarodowego konkursu fotograficznego dla seniorów „Frankfurt oczyma Polaków - Kraków oczyma Niemców”, zdobywając trzy pierwsze nagrody.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Radosław (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Sałaciński skąd masz ten sprzęt ?!!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo