Określenie, że uczeń buja w obłokach nabierze w przyszłym roku innego wymiaru. Nie będzie informacją o stanie wiedzy kujawskiego ucznia, ale jego zainteresowaniach.
<!** Image 2 align=right alt="Image 104818" sub="Szkolne obserwatorium będzie budynkiem z kopułą i tarasem / Fot. Archiwum">W trzech placówkach w regionie powstaną bowiem Astro-Bazy, czyli szkolne obserwatoria.
W Inowrocławiu placówką, w której będzie można oglądać gwiazdy przez lunetę, będzie I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza. Obiekt stanie na boisku. Teleskop tam usytuowany będzie skierowany na południe, bo tam na niebie dzieje się najwięcej.
- Projekt jest bardzo fajny tym bardziej, że teleskopy będą tzw. słoneczne, czyli umożliwiające obserwację nieba także za dnia - ocenia dyrektor I LO, Rafał Łaszkiewicz.
Wybrano już także model obserwatorium. Będzie to budynek z kopułą i tarasem obserwacyjnym. Badania będą dokonywane zarówno dzięki użyciu sprzętu znajdującego się pod kopułą, jak i dzięki rozmieszczonym na tarasie przenośnym teleskopom. W „Kasprze” zajęcia będzie prowadzić nauczyciel fizyki i astronomii Eugeniusz Mikołajczak.
<!** reklama>Tymczasem zespół ekspertów pracujących nad projektem dąży do stworzenia stowarzyszenia skupiającego osoby pracujące w mających powstać obserwatoriach.
- Projekt będzie w dużej części finansowany przez Unię Europejską. Przewiduje stworzenie sieci obserwatoriów, które będą dzieliły się wynikami badań oraz obserwacji - mówi dyrektor kruszwickiego gimnazjum, Tomasz Tschurl, w którym także powstanie obserwatorium.
Jedna szkolna Astro-Baza ma kosztować około 150 tysięcy złotych. Unia gwarantuje sfinansowanie dwóch trzecich inwestycji. Resztę szkołom przekażą samorządy.
Budowa obserwatoriów w Inowrocławiu, Kruszwicy i Strzelnie rozpocznie się w przyszłym roku, który jest Międzynarodowym Rokiem Astronomii w związku z 400. rocznicą pierwszych obserwacji za pomocą lunety skonstruowanej przez Galileusza.
Placówki zamierzają zainteresować swoich uczniów astronomią w różny sposób. Choćby w Kruszwicy budynek będzie otoczony ogródkiem, w którym będą prowadzone badania meteorologiczne oraz posadzone zostaną rzadkie rośliny. Dzięki temu będzie można tam prowadzić ciekawe lekcje przyrody i fizyki. Z kolei inowrocławski „Kasprowicz” organizuje cykl wykładów. Będą odbywały się one w przyszłym roku przez wszystkie miesiące nauki szkolnej.
Wiosenne wykłady w I LO
- 7 stycznia - dr hab. Andrzej Niedzielski „Projekt poszukiwań planet poza Układem Słonecznym”
- 4 lutego - dr hab. Andrzej Strobel „Droga Mleczna - nasz kosmiczny dom”
- 4 marca - dr hab. Maciej Mikołajewski „Najpiękniejsze odkrycia toruńskich teleskopów”
- 1 kwietnia - dr Magdalena Kunert-Bajraszewska „Zobaczyć niewidzialne, czyli załóżmy radiowe okulary”
- 6 maja - prof. dr hab. Jacek Krełowski „Złożone związki chemiczne w przestrzeni – możliwe początki życia”
- 3 czerwca - dr Anna Bartkiewicz Podglądając narodziny masywnych gwiazd”.