https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi sięgną do gwiazd

Andrzej Suliński
W 14 miejscowościach naszego województwa rozpoczęła się budowa „Astro-baz”, czyli nowoczesnych obserwatoriów astronomicznych. Każde z nich kosztować będzie ponad 240 tysięcy złotych.

W 14 miejscowościach naszego województwa rozpoczęła się budowa „Astro-baz”, czyli nowoczesnych obserwatoriów astronomicznych. Każde z nich kosztować będzie ponad 240 tysięcy złotych.

<!** Image 2 align=none alt="Image 156321" sub="Wszystkie „Astro-bazy” zostaną wyposażone w profesjonalny sprzęt.
Z jego obsługą od kilku miesięcy zapoznają się już nauczyciele / Fot. Nadesłane">W Inowrocławiu „Astro-baza” powstanie na boisku przy Pl. 3 Maja obok I LO.

- Uczniowie szkół, przy których wybudujemy takie obiekty, już korzystają z teleskopów, w które będą wyposażone „Astro-bazy” - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

<!** reklama>Równolegle odbywają się także szkolenia dla nauczycieli, którzy będą się opiekować obserwatoriami. Wykładowcy poznają wiedzę teoretyczną o budowie wszechświata, uczą się też zasad obsługi urządzeń do obserwacji nieba oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych.

Ostatnie ich spotkanie było, między innymi, poświęcone technice rejestracji obrazów astronomicznych - astrografii. Nauczyciele poznawali sposoby fotografowania ciał Układu Słonecznego.

- Astronomiczne tradycje regionu zobowiązują. Budowa „Astro-baz” to nasz autorski pomysł i wyjątkowa inicjatywa nie tylko na skalę Polski, ale też Europy i świata. Będziemy pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działać tyle obserwatoriów astronomicznych. Już niedługo tysiące uczniów będzie mogło bliżej przyglądać się gwiazdom i rozbudzać astronomiczne zainteresowania. To świetny sposób na popularyzację nauk ścisłych wśród młodzieży - mówi marszałek Piotr Całbecki. Realizacja projektu wchodzi już w ostatnią fazę. Na terenie szkół, przy których powstaną obiekty, pojawiły się ekipy budowlane. Inwestycje w Inowrocławiu, a także Gniewkowie i Kruszwicy, gdzie również powstaną obserwatoria, wykonywać będzie firma budowlana z Torunia. - We wszystkich miejscowościach powstanie identyczne obserwatorium. Budynek będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstanie na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdą się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny – dodaje Beata Krzemińska z Urzędu Marszałkowskiego.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski