Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kruszwica szuka gwiazd [zdjęcia]

Jarosław Hejenkowski
Młodzież z Kruszwicy astronomią interesuje się już od dawna, bo zainteresowania przelali na nią miejscowi nauczyciele. Od niedawna miała ona możliwości prowadzenia skomplikowanych obserwacji. Od dzisiaj można już to robić formalnie.

Młodzież z Kruszwicy astronomią interesuje się już od dawna, bo zainteresowania przelali na nią miejscowi nauczyciele. Od niedawna miała ona możliwości prowadzenia skomplikowanych obserwacji. Od dzisiaj może to już robić formalnie.

<!** Image 2 align=middle alt="Image 186497" >

Przy Gimnazjum nr 1 na Zagoplu otwarto bowiem astrobazę, czyli obserwatorium dysponujące znakomitym sprzętem.

Zaczęło się od falstartu, bo do Kruszwicy spóźnił się marszałek Piotr Całbecki (zapewne z powodu wcześniejszego spotkania z prezydentem Inowrocławia) ze swoją świtą, ale później wszystko przebiegało już zgodnie z planem.

Przecinających wstęgę do obserwatorium było kilku, bo po marszałku czynili to jego zastępca Dariusz Kurzawa, wiceprzewodniczący sejmiku Adam Banaszak i burmistrz Dariusz Witczak, ale ostateczne "cięcie" przypadło dyrektorowi placówki, Tomaszowi Tschurlowi.

Później można było już oglądać sprzęt, zapoznawać się z przeznaczeniem poszczególnych urządzeń oraz wysłuchać wykładu poświęconego astronomii.

<!** Image 3 align=middle alt="Image 186515" >

<!** Image 4 align=middle alt="Image 186516" >

<!** Image 5 align=middle alt="Image 186517" >

Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znalazły się trzy funkcjonalne kondygnacje, na których znajdują się sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

<!** Image 6 align=middle alt="Image 186518" >

<!** Image 7 align=middle alt="Image 186519" >

Astrobaza kosztowała blisko 4,2 miliona zł. Obserwatoria takie działają już m.in. w Inowrocławiu oraz Radziejowie.

<!** Image 8 align=middle alt="Image 186520" >

<!** Image 9 align=middle alt="Image 186521" >

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!