To duża inwestycja, więc by prace mogły przebiegać sprawnie i w tempie, konieczne były przenosiny. Od września młodzież VII LO (około 550 uczniów) ma lekcje w budynku po dawnym Gimnazjum nr 24 przy ul. Kościuszki 37 A.
- Zaaklimatyzowaliśmy się w nowym miejscu, ale czekamy na powrót do całkiem odmienionej szkoły przy ul. 11 Listopada - mówi Janusz Kitajgrodzki, dyrektor VII LO. - W budynku przy ul. Kościuszki, gdzie teraz przebywamy, jest co prawda, jedna kondygnacja więcej niż w naszej stałej siedzibie, ale sal mamy mniej. Dlatego zrezygnowaliśmy ze stołówki i zaadaptowaliśmy pomieszczenie na potrzeby zajęć lekcyjnych. Udało się tak ułożyć plan lekcji, by zajęcia dydaktyczne najpóźniej kończyć o godz. 15.30.
To będzie budynek szkolny na miarę XXI wielu, przyjazny dla klimatu
Tymczasem na placu budowy przy ul. 11 Listopada praca wre. Jedna trzecia robót została już zrealizowana. Wykonawcą prac jest firma Ebud-Przemysłówka z Bydgoszczy.
- Właśnie jestem na budowie, zaglądam tu praktycznie co drugi dzień - mówi Janusz Kitajgrodzki, który obserwuje postępy prac. - Wymienione zostały już prawie wszystkie okna. Docieplone piwnice i fundamenty. Za 1,5 tygodnia w salach i na korytarzach na II piętrze planowana jest renowacja parkietu. W toaletach kładzione są płytki. Wymienione zostały też instalacje elektryczne, piony kanalizacyjne, wymurowane miejsca na kabiny prysznicowe.
Termomodernizacja siedziby VII LO, jak wynika z audytu energetycznego, ma przynieść aż 80 proc. oszczędność energii w stosunku do tego, co jest dziś. Zakres prac jest bardzo duży. Obejmuje, m.in., wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej czy instalacji klimatyzacji w części pomieszczeń.
- W naszej szkole będą zastosowane nowoczesne rozwiązania przyjazne dla klimatu. To będzie budynek na miarę XXI wieku - mówi Janusz Kitajgrodzki. - Na dachu szkoły zainstalowanych zostanie ponad 100 paneli fotowoltaicznych. Wewnątrz powstanie system zarządzania energią. Cały gmach wyposażony będzie w elektroniczny system sterowania budynkiem. Sterowanie ciepłem będzie zdalnie. Można powiedzieć, że ciepło popłynie na zamówienie do sal, w których w danym momencie będą lekcje. To wszystko zaprogramowane zostanie w komputerze.
Z końcem kwietnia uczniowie VII LO mają wrócić do odnowionej siedziby szkoły
Ponadto szkoła wyposażona będzie w system kontroli dostępu. Powstanie też, m.in., monitoring wewnętrzny i zewnętrzny.
- Zakończenie prac planowane jest wiosną 2024 roku. Wykonawca prac cały czas podtrzymuje, że 30 kwietnia będziemy mogli wrócić do naszej odnowionej siedziby. To bardzo cieszy - mówi Janusz Kitajgrodzki. - Na pewno to, że opuściliśmy budynek ułatwia sprawny przebieg prac.
Budynek szkoły zyska też nową elewację. Ściany docieplone zostaną nie styropianem, lecz pianką PIR o zdecydowanie lepszych parametrach, co pozwoli także na oszczędności ciepła.
Całkowity koszt inwestycji to niespełna 12 mln złotych. Miasto Bydgoszcz pozyskało na nią zewnętrzne dofinansowanie. Aż 7 mln zł to fundusze pochodzące z Mechanizmu Finansowego EOG (projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię) 2014-2021 w ramach programu "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu".
