Prace na największej budowie w Toruniu trwają i mało prawdopodobne, że zakończą się w czerwcu.
O tym, że rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Bielanach ma poślizg pisaliśmy w zeszłym roku, gdy stało się jasne, że nie uda się dotrzymać pierwotnej daty - 30 listopada 2019 roku.
Okazuje się, że kolejny, czerwcowy termin też jest zagrożony, o czym powiedział nam przedstawiciel firmy Budimex, wykonawca inwestycji.
- Bardziej realny termin to lipiec - sierpień - informuje Radosław Slesar, dyrektor kontraktu z firmy Budimex.
Jak tłumaczy, prace wydłużają zmieniające się przepisy prawa. - Zgodnie z kontraktem zobligowani jesteśmy do oddania budynku dostosowanego do obowiązujących przepisów - podkreśla dyrektor.
Bal Prezydencki 2020 z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia ...
Z tego powodu przedłuża się budowa głównego budynku z lądowiskiem, Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i centralnym blokiem operacyjnym. - Sale operacyjne musieliśmy dostosować do wyższego niż pierwotnie zakładano reżimu sanitarnego, tak żeby spełniała wymogi dla sal kardiochirurgicznych - wyjaśnia dyrektor Slesar.
Z podobnych powodów na lądowisku trzeba obecnie zainstalować dodatkowe 4 lampy naprowadzające śmigłowce ratunkowe .
Co obecnie dzieje się na budowie szpitala?
Jak słyszymy, jeszcze w tym miesiącu zacząć mają się odbiory końcowe w nowym budynku administracyjnym szpitala.
Z opisu wykonawcy wynika, że prawie gotowy jest budynek szpitala zakaźnego, gdzie ulokowane mają być również przyszpitalne poradnie specjalistyczne.
- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w lutym mogłyby odbyć się odbiory końcowe, zaś w marcu budynek mógłby przejąć inwestor - słyszymy od dyrektora Slesara.
W części przeznaczonej dla oddziałów psychiatrycznych trwają prace wykończeniowe - biały montaż, malowanie ścian.
Nadal sporo jest do zrobienia w głównym budynku z lądowiskiem. Jak słyszymy, trwają tam roboty wykończeniowe, wykonywana jest specjalistyczna instalacja niezbędna do funkcjonowania centralnego bloku operacyjnego.
W 70 procentach wykonane są roboty drogowe wokół szpitala. Budowany jest nowy wjazd do lecznicy, który zaplanowano od strony ul. Grunwaldzkiej. Obecny ma być zarezerwowany dla karetek.
Kontrakt na rozbudowę szpitala opiewa na 560 mln zł, z czego 200 mln zł to koszt wyposażenia i nowego sprzętu medycznego.
