Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Most Kazimierza Wielkiego ma być otwarty w marcu. Wykonawca wystąpił o przedłużenie terminu zakończenia prac

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Starego mostu nie udało się otworzyć do końca lutego. Fot.: Arkadiusz Wojtasiewicz
Starego mostu nie udało się otworzyć do końca lutego. Fot.: Arkadiusz Wojtasiewicz
Zgodnie z przewidywaniami nie udało się zakończyć wszystkich prac prowadzonych wokół budowy dwóch mostów nad Brdą. Nowy termin otwarcia „starej” przeprawy Kazimierza Wielkiego to marzec. W związku z tym, że inwestycji nie zakończono do 29 lutego, wykonawca wystąpił z aneksem o przedłużenie terminu zakończenia robót do końca kwietnia.

Jak poinformował ostatniego dnia lutego, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, wykonawca – firma Trakcja – zapewnia, że w marcu kierowcy pojadą gruntownie wyremontowanym mostem Kazimierza Wielkiego. Dokładnej daty na razie nie podano.

– Obecnie przy dotychczasowej przeprawie mostowej wykonywane są prace remontowe pod obiektem. W najbliższych dniach rozpocznie się montaż nowych barier ochronnych oraz wykonany zostanie nowy chodnik. Do ułożenia żywicy chodnikowej wymagane będą jednak sprzyjające warunki pogodowe (brak opadów, wyższa temperatura) – przekazali drogowcy.

– Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne w okresie grudzień 2023-luty 2024 i roboty dodatkowe Trakcja S.A. wystąpiła do Zamawiającego z Aneksem przedłużającym termin zakończeni prac. Ponieważ dokument jest w trakcie procesowania nie możemy na ten moment podać nowego terminu – informuje „Express Bydgoski” Marlena Karbowniak p.o. rzecznika prasowego, kierownik Działu Komunikacji w spółce Trakcja.

Jakie jeszcze roboty w najbliższych tygodniach planuje przeprowadzić wykonawca? – Pozostałe prace do wykonania:

  • remont istniejącego obiektu mostowego, (robota dodatkowa),

  • drobne roboty drogowe na dojazdach do starego obiektu mostowego,

  • przełożenie gazu na chodniku ul. Fordońskiej (robota dodatkowa),

  • prace porządkowe – przekazuje nam Marlena Karbownik.

Jak informuje ZDMiKP, wykonawca w lutym ułożył warstwy podbudowy na docelowych najazdach na obiekty od strony Toruńskiej i Fordońskiej. Opady deszczu miały uniemożliwić wykonanie całego zakresu zaplanowanych robót przy nawierzchni. W marcu wykonawca zakłada udostępnienie zmodernizowanego mostu Kazimierza Wielkiego do ruchu.

– Do tego czasu gotowe ma być docelowe (grubowarstwowe) oznakowanie poziome w obrębie całej zrealizowanej inwestycji oraz ostatnie nasadzenia krzewów. Cały pakiet nasadzeń obejmuje łącznie ponad 360 drzew i 1130 krzewów. Wraz z otwarciem zmodernizowanej starej przeprawy planowane jest uruchomienie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego z ul. Toruńską – czytamy w komunikacie drogowców.

We wtorek 5 marca Rada Osiedla Bartodzieje udostępniła odpowiedź dotyczącą budowy trasy tramwajowej łączącej Fordońską z Toruńską. – Wykonawca kontraktu, firma Trakcja Spółka Akcyjna wniosła do Zamawiającego o zmianę terminu realizacji zadania do końca kwietnia 2024 (tj. o 61 dni) – przekazał Maciej Gust, zastępca dyrektora ds. inwestycji drogowych w ZDMiKP, dodając, że trwa „etap weryfikacji zasadności wprowadzenia zmian”.

Drobniejsze zmiany

W ostatnim czasie wokół prowadzonej inwestycji pojawiło się kilka nowości. Na skrzyżowaniu Fordońskiej z Kazimierza Wielkiego, po stronie mostów, zamontowano podpórki rowerowe, które ułatwią rowerzystom oczekiwanie na zmianę świateł. Prace wykończeniowe i porządkowe trwały w obrębie torowiska przy ul. Perłowej. Oświetlono tam perony tramwajowe.

Zakończono podstawowe roboty gazownicze w obszarze chodnika przy ul. Fordońskiej. Drogowcy przekazali, że trwają tam odbiory i uzyskiwane są pozwolenia. Obecnie na fragmencie jezdni od ul. Łęczyckiej w stronę centrum obowiązuje zwężenie do jednego pasa. Ustawiono tam również znak o zalecanym dla pieszych przejściu drugą stroną, choć nie wszyscy z tego korzystają, bo chcą uniknąć nadrabiania ok. 1 km drogi.

Inwestycja o wartości prawie 170 mln zł finansowana jest z wykorzystaniem środków unijnych (ponad 50 mln zł). W jej zakresie mieściło się powstanie dwóch nowych mostów – drogowego i tramwajowego oraz zmodernizowanie torowiska w rejonie ulic Toruńskiej, Perłowej i Fordońskiej. Pierwotnie zakończenie wszystkich prac planowane było w lipcu 2023 r.

Od końca października kierowcy korzystają z nowego mostu drogowego. Tramwaje trasą Fordońska/Toruńska kursują od początku listopada. W marcu powinna zostać uruchomiona docelowa organizacja ruchu. Zmiany dotyczyć będą również linii tramwajowych, ponieważ w tym miesiącu planowane jest również zakończenie prac na moście Pomorskim, gdzie na torowisko mają wrócić linie nr 4, 6 i 8.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera