Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa nowego kampusu AM. Prace przy fundamentach i "artefakty" wydobyte z glinianki

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Praca na budowie nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wre. Główny front robót znajduje się na fundamentach. Na początku przyszłego roku ma zostać osiągnięty tzw. stan zero
Praca na budowie nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wre. Główny front robót znajduje się na fundamentach. Na początku przyszłego roku ma zostać osiągnięty tzw. stan zero www.bydgoszcz.pl
Budowa nowego gmachu bydgoskiej AM idzie pełną parą. Kluczowe było odgrodzenie wykopu pod podziemne kondygnacje budynku od wody, która mogłaby przesiąkać z sąsiadującego jeziorka. Z tego zresztą, z którego przy okazji budowy wydobyto kawał... historii motoryzacji.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś

od 16 lat

- Zakończyliśmy prace związane ze ścianami szczelinowymi - mówi Paweł Prażmowski, dyrektor kontraktu z firmy Unibep S.A., głównego wykonawcy budowy nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy między ulicami Chodkiewicza i Kamienną. - Są to elementy zabezpieczające cały wykop zarówno przed wodą opadową, jak i przed tą z sąsiadującego jeziorka. Zabezpieczają on wykop przed osuwaniem się gruntu. Teraz trwają prace związane z wykonywaniem płyty fundamentowej budynku. Wykonujemy obecnie izolację płyty fundamentowej, instalacje odgromową, instalację sanitarną w płycie oraz prace betonowe. W dalszym ciągu kontynuowany jest wykop.

To Cię może też zainteresować

Wykonawca chciałby kontynuować prace również zimą, bez przerwy technicznej. O ile aura pozwoli.

- Deszcze trochę utrudniają pracę blokując poszczególne fronty robót (wykop czy prace izolacyjne, red.) - wyjaśnia Paweł Prażmowski. - Mamy bardzo wysoki reżim technologiczny i wymogi, które trzeba spełnić. Jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą kontynuować prace, to będziemy je prowadzić bez przerwy. Pewnie jeszcze stanu zero do końca roku nie uda nam się osiągnąć - dodaje dyrektor wyjaśniając, że chodzi o takie zaawansowanie budowy, kiedy ukończone są już prace do poziomu gruntu.

Projekt powstał w pracowni Plus3 Architekci. Natomiast główny wykonawca budowy, firma Unibep S.A. podpisała umowę z bydgoską uczelnią w styczniu tego roku. Koszt całej inwestycji to około 400 mln zł, co sprawia, że nowy kampus bydgoskiej Akademii Muzycznej to najdroższa rządowa inwestycja w Bydgoszczy. Działkę o wartości 9 mln zł w 2014 roku na rzecz uczelni nieodpłatnie przekazało uczelni miasto Bydgoszcz. W budynku znajdzie się siedziba uczelni, ale powstaną też sale dydaktyczne i dom studenta, cztery sale koncertowe (symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa i organowa), w tym największa na 1 tys. osób na widowni. Gmach główny będzie liczył osiem kondygnacji, w którym znajdą się 644 sale, a powierzchnia całego kampusu to 3 hektary.

- To bardzo ambitny projekt, stanowiący pewne wyzwanie, ale mamy doświadczenie w budowach tego typu obiektów - mówi dyrektor Prażmowski wspominając, że Unibep był wykonawcą gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Filharmonii Świętokrzyskiej. - Mówię, choćby o mechanice sceny w przypadku sal koncertowych, łącznie z ustrojami akustycznymi, które znajdą się na ścianach. Rozmawiamy z firmami, które będą wykonywały te prace. Te elementy są specyficzne, one nie leżą "na półkach", a my odpowiednio wcześniej musimy uzgodnić wszystkie dokumenty, zatwierdzić je u projektanta oraz inwestora, by móc zlecić produkcję.

Nowy gmach AM będzie również wyjątkowy, bo został zaprojektowany jako budynek pasywny energetycznie. - Będziemy wykonywać odwierty geotermalne, będą pompy ciepła, na dachu będzie instalacja fotowoltaiczna. To w obecnych czasach jest szczególnie ważne. Budynek ma być ekologiczny, energooszczędny i jak najbardziej samowystarczalny. Wiadomo, że tego nie da się zrobić w stu procentach, ale znacząco można zmniejszyć pobór energii.

Artefakty z glinianki

Gmach AM ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Wykonanie kampusu zakontraktowano jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę, a zarazem przed związanym z nią kryzysem energetycznym. Osobną kwestią, zaznacza dyrektor Prażmowski, był odpływ pracowników, którzy w dużej części pochodzili właśnie z Ukrainy. Część z nich wróciła do ojczyzny walczyć, część zajęła się zabezpieczeniem rodzin, żon, dzieci, krewnych.

Przy okazji prac w rejonie stawu, popularnej "glinianki", nad którą usytuowany będzie główny gmach AM, dokonano ciekawych znalezisk. Z wody pracownicy budowlani wydobyli, m.in. Fiata 126p oraz - uwaga - Syrenę Bosto z charakterystyczną budą. Pojazdy były jednak w takim stanie, że z początku trudno było rozpoznać ich marki. Jeden z nich miał za to jeszcze tablicę rejestracyjną. Podobno udało się nawet namierzyć właściciela...

Zakończenie budowy zaplanowane jest na 2026 rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Budowa nowego kampusu AM. Prace przy fundamentach i "artefakty" wydobyte z glinianki - Gazeta Pomorska