Kujawskie środowisko przestępcze przechodzi zmiany jak każda inna dziedzina życia. Ewolucja dotknęła także wymiar sprawiedliwości, który większość liderów półświatka umieścił już za kratami.
Jeszcze w połowie lat 90. rzecznikowi Komendy Głównej Policji Pawłowi Biedziakowi, doskonale znana była nazwa Inowrocławia. - Znamy, znamy, co tam u was znowu przeskrobali? - zdarzało mu się pytać po telefonie dziennikarza z regionu interesującego się jakimś głośnym zatrzymaniem. Nie można powiedzieć, że kilkanaście lat temu strzelaniny w Inowrocławiu były na porządku dziennym, ale takich zdarzeń było na pewno więcej niż teraz. Przed dyskoteką „Trójka” postrzelono jednego z szefów półświatka, na osiedlu Piastowskim grupa osiłków zabiła innego rozrabiakę -„Szadzia”. A gdy brakowało pieniędzy, napadano na mleczarnię, konwój z pieniędzmi na zasiłki dla bezrobotnych, czy zakładano fikcyjne spółki, a ciał ich „prezesów” nie odnaleziono do dziś.
Gang „Dombasa”, mieszkającego na osiedlu Piastowskim, znany był w całej Polsce z poderżnięcia gardeł członkom 3-osobowej rodziny Romów pod Nową Solą i kradzieży jaja Faberge.
<!** reklama>- To jest jak słynny „Proces” Franza Kafki, tyle że to nie literatura, tylko realia. Nie wiem za co siedzę w areszcie. Jak bohater tej książki, zetknąłem się absurdalnymi i niesprawiedliwym procesem - żalił się Jacek D. w trakcie procesu, ale to nic nie pomogło. Z więzienia ma wyjść za jakieś 20 lat, bo kilka już odsiedział.
W kujawskich półświatku rządzili także inni - „Śpiący” czy „Przybor”. Ale oni także nie prowadzą tak ożywionej „działalności”, jak kiedyś. Również za sprawą policji.
- Osoby, które w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych mogły uchodzić za liderów lokalnego półświatka, odbywają wyroki pozbawienia wolności, bądź są tymczasowo zatrzymani do świeżych spraw - wyjaśnia szef inowrocławskiej policji, podinsp. Jakub Wawrzyniak.
Jego zdaniem, w Inowrocławiu zmieniła się organizacja świata przestępczego. Nie ma liderowania w półświatku pod względem geografii osiedli. - Ma to bardziej związek z charakterem przestępczości - wyjaśnia Jakub Wawrzyniak.
Groźne przestępstwa
- 58 bójek i 49 rozbojów w trzech pierwszych kwartałach tego roku
- 53 bójki oraz 34 rozboje w analogicznym okresie roku 2008