https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej parków w Bydgoszczy

Hanna Walenczykowska
Bydgoskie Parki spacerowo-wypoczynkowe zajmują obszar 879 hektarów. Więcej ma tylko Warszawa.
Bydgoskie Parki spacerowo-wypoczynkowe zajmują obszar 879 hektarów. Więcej ma tylko Warszawa. Filip Kowalkowski
Nowe: drzewa, krzewy i kwiaty, fontanny, alejki, lampy oświetleniowe i elementy małej architektury - wszystko pojawi się w bydgoskich parkach po wykonaniu prac rewitalizacyjnych. Trwa odnawianie parków Jana Kochanowskiego i na Wyspie Młyńskiej.

1,5 miliona złotych władze Bydgoszczy zarezerwowały na rewitalizację Parku Ludowego im. Wincentego Witosa. To kolejny po parku Jana Kochanowskiego teren, który doczekał się gruntownej przebudowy.

Prace nad koncepcją parku

- Na teren Parku Ludowego zlecone zostało wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej rewaloryzacji - wyjaśnia Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy. - Wartość tego opracowania wyniesie 87 tysięcy złotych. Obecnie trwają prace odbiorowe dokumentacji potrzebnej do wykonania koncepcji.

Prace w parku, jak przypomina Marta Stachowiak, podzielone zostały na dwie części. Pierwszy etap robót zostanie przeprowadzony na obszarze ok. 3,8 ha (centralna części parku), a potem, w drugim etapie prace obejmą ok. 1,0 ha (część ograniczona chodnikami: fontanna, nasyp widowni, muszla i najbliższe otoczenie).

- W oparciu o koncepcję miasto zleci wykonanie projektu obejmującego I etap, który będzie realizowany ze środków ZIT. W tym obszarze przewidziano m.in.: prace pielęgnacyjne drzewostanu, wykonanie nasadzeń, wymianę nawierzchni ścieżek, wymianę oświetlenia, budowę ścieżki dydaktycznej, ścieżki zdrowia, tras biegowych, altany, tzw. klasy pod chmurką, placu zabaw - wylicza Marta Stachowiak. - Zamierzamy też wyeksponować pomnik patrona parku, czyli Wincentego Witosa.

Natomiast w centralnej części, prawdopodobnie, pojawią się m.in. rozwiązania wodne miejskich wodociągów związane z retencją wody.

- Po to, by skrócić czas realizacji zadania, zamierzamy je zlecić w trybie zaprojektuj i wybuduj - tłumaczy Marta Stachowiak. - W tym celu przygotowywany jest jeszcze program funkcjonalno-użytkowy. Określi on dokładniej zakres prac. Jego wartość to około 20 tysięcy złotych. Na tym etapie analizujemy też możliwość skoordynowania zadania ze wszystkimi gestorami sieci podziemnych, którzy również planują inwestycje ingerujące w teren parku.

Miastu zależy na tym, by pierwszy etap prac w parku Witosa zakończył się w przyszłym roku. Plan zakłada, że już w wakacje ogłoszony zostanie przetarg na wybór wykonawcy, który opracuje projekt oraz wykona prace budowlane (tryb „zaprojektuj i wybuduj”). Dopiero po jego rozstrzygnięciu będzie wiadomo, ile kosztować będzie rewitalizacja całego parku.

- Wstępnie rezerwujemy na ten cel 1,5 miliona złotych - informuje nas Marta Stachowiak.

Istniejące miejskie parki to niejedyne miejsca, w których bydgoszczanie będą mogli odpocząć.

Więcej parków w Bydgoszczy

Miasto planuje też nowe tereny rekreacyjno-parkowe, z których część może powstać w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

- Na Kapuściskach zbudowane zostały w ostatnich latach skatepark, kynopark, dwa nowoczesne place zabaw oraz siłownia fitness - przypomina Marta Stachowiak i dodaje, że: - Wkrótce mieszkańcy zyskają też park wodny i wielofunkcyjne boisko przy szkole na ul. Zacisze.

Zobacz też: Zaproszenie na Święto Miasta

Warto przypomnieć, że prezydent nie zgodził się też na ingerencję w pas zieleni ochronnej pomiędzy terenami byłego Zachemu i osiedlem Kapuściska.

Miasto zamierza kontynuować rewitalizację istniejących terenów zielonych (m.in. Wyspa Młyńska, park J. Kochanowskiego). Kiedy ratusz uzyska zewnętrzne, unijne pieniądze, wtedy prawdopodobnie przystąpi do realizacji kolejnych projektów, w tym m.in. budowy Parku Akademickiego, oraz do rewitalizacji parków na Wzgórzu Wolności i Dąbrowskiego. Bardzo dużo mniejszych projektów związanych z parkami i skwerami powstaje w oparciu o BBO.

Zobacz też:

Trójwymiarowe zdjęcia Bydgoszczy można oglądać już na Google Maps lub na Google Earth. Trzeba przyznać, że nasze miasto prezentuje się świetnie, a specjaliści z Google wykonali kawał dobrej roboty. Na trójwymiarowe fotografie załapały się również okolice Bydgoszczy. Niestety nie ma m.in. Kapuścisk, Wyżyn i Glinek... Zapraszamy do obejrzenia galerii.Polecamy: Bydgoski Londynek z lotu ptaka

Bydgoszcz w 3D na Google Maps i Google Earth [zdjęcia]

- Dobrym przykładem jest tu nowa inwestycja na Górzyskowie. Tam powstają alejki, oświetlenie, parking, dosadzane są drzewa, budowany jest plac zabaw, siłownia oraz kynopark.

Poza tym w planach rozwoju miasta opracowanych przez Miejską Pracownię Urbanistyczną znajdują się również nowe parki, które mogą powstać w dalszej perspektywie m.in. na Glinkach, Terenach Nadwiślańskich, Bartodziejach.

Wszystko o planach

Marta Stachowiak podkreśla, że wszystkie plany związane z inwestycjami w tereny rekreacyjno-parkowe (założenia i lokalizacje) można odnaleźć na internetowej stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w zakładce „Inne opracowania” (zakładka „Tereny wypoczynku i rekreacji w Bydgoszczy”).

Polub nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
andrju z ulicy obok parku
czy okoliczni mieszkańcy Parku Witosa będą mogli zapoznać się z tą 'koncepcyją' i wnieść uwagi, jako że nie tylko mieszkają blisko parku ale ten będzie im 'służył' przez wiele lat...więc nie chętnie byłoby się dowiedzieć że za oknem powstanie skejpark albo pawilony z piwem...
Park ma służyć odpoczynkowi - aby pochodzić lub usiąść w CISZY, bez pędzących wariatów na rowerach po alejkach parkowych; gdzie dzieciaki mogą BEZPIECZNIE pobiegać, bez martwienia się czy nie wpadną pod rower; gdzie będzie można usiąść na trawie BEZ psich ekskrementów .... Park am być tez płucami miasta, więc wygolenie drzew (niby zgodne z przepisami) powinno się obić o rozsądek...
chyba nie są to ZA DUŻE WYMAGANIA prawda?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski