1,5 miliona złotych władze Bydgoszczy zarezerwowały na rewitalizację Parku Ludowego im. Wincentego Witosa. To kolejny po parku Jana Kochanowskiego teren, który doczekał się gruntownej przebudowy.
Prace nad koncepcją parku
- Na teren Parku Ludowego zlecone zostało wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej rewaloryzacji - wyjaśnia Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy. - Wartość tego opracowania wyniesie 87 tysięcy złotych. Obecnie trwają prace odbiorowe dokumentacji potrzebnej do wykonania koncepcji.
Prace w parku, jak przypomina Marta Stachowiak, podzielone zostały na dwie części. Pierwszy etap robót zostanie przeprowadzony na obszarze ok. 3,8 ha (centralna części parku), a potem, w drugim etapie prace obejmą ok. 1,0 ha (część ograniczona chodnikami: fontanna, nasyp widowni, muszla i najbliższe otoczenie).
- W oparciu o koncepcję miasto zleci wykonanie projektu obejmującego I etap, który będzie realizowany ze środków ZIT. W tym obszarze przewidziano m.in.: prace pielęgnacyjne drzewostanu, wykonanie nasadzeń, wymianę nawierzchni ścieżek, wymianę oświetlenia, budowę ścieżki dydaktycznej, ścieżki zdrowia, tras biegowych, altany, tzw. klasy pod chmurką, placu zabaw - wylicza Marta Stachowiak. - Zamierzamy też wyeksponować pomnik patrona parku, czyli Wincentego Witosa.
Natomiast w centralnej części, prawdopodobnie, pojawią się m.in. rozwiązania wodne miejskich wodociągów związane z retencją wody.
- Po to, by skrócić czas realizacji zadania, zamierzamy je zlecić w trybie zaprojektuj i wybuduj - tłumaczy Marta Stachowiak. - W tym celu przygotowywany jest jeszcze program funkcjonalno-użytkowy. Określi on dokładniej zakres prac. Jego wartość to około 20 tysięcy złotych. Na tym etapie analizujemy też możliwość skoordynowania zadania ze wszystkimi gestorami sieci podziemnych, którzy również planują inwestycje ingerujące w teren parku.
Miastu zależy na tym, by pierwszy etap prac w parku Witosa zakończył się w przyszłym roku. Plan zakłada, że już w wakacje ogłoszony zostanie przetarg na wybór wykonawcy, który opracuje projekt oraz wykona prace budowlane (tryb „zaprojektuj i wybuduj”). Dopiero po jego rozstrzygnięciu będzie wiadomo, ile kosztować będzie rewitalizacja całego parku.
- Wstępnie rezerwujemy na ten cel 1,5 miliona złotych - informuje nas Marta Stachowiak.
Istniejące miejskie parki to niejedyne miejsca, w których bydgoszczanie będą mogli odpocząć.
Więcej parków w Bydgoszczy
Miasto planuje też nowe tereny rekreacyjno-parkowe, z których część może powstać w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.
- Na Kapuściskach zbudowane zostały w ostatnich latach skatepark, kynopark, dwa nowoczesne place zabaw oraz siłownia fitness - przypomina Marta Stachowiak i dodaje, że: - Wkrótce mieszkańcy zyskają też park wodny i wielofunkcyjne boisko przy szkole na ul. Zacisze.
Zobacz też: Zaproszenie na Święto Miasta
Warto przypomnieć, że prezydent nie zgodził się też na ingerencję w pas zieleni ochronnej pomiędzy terenami byłego Zachemu i osiedlem Kapuściska.
Miasto zamierza kontynuować rewitalizację istniejących terenów zielonych (m.in. Wyspa Młyńska, park J. Kochanowskiego). Kiedy ratusz uzyska zewnętrzne, unijne pieniądze, wtedy prawdopodobnie przystąpi do realizacji kolejnych projektów, w tym m.in. budowy Parku Akademickiego, oraz do rewitalizacji parków na Wzgórzu Wolności i Dąbrowskiego. Bardzo dużo mniejszych projektów związanych z parkami i skwerami powstaje w oparciu o BBO.
Zobacz też:
Bydgoszcz w 3D na Google Maps i Google Earth [zdjęcia]
- Dobrym przykładem jest tu nowa inwestycja na Górzyskowie. Tam powstają alejki, oświetlenie, parking, dosadzane są drzewa, budowany jest plac zabaw, siłownia oraz kynopark.
Poza tym w planach rozwoju miasta opracowanych przez Miejską Pracownię Urbanistyczną znajdują się również nowe parki, które mogą powstać w dalszej perspektywie m.in. na Glinkach, Terenach Nadwiślańskich, Bartodziejach.
Wszystko o planach
Marta Stachowiak podkreśla, że wszystkie plany związane z inwestycjami w tereny rekreacyjno-parkowe (założenia i lokalizacje) można odnaleźć na internetowej stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w zakładce „Inne opracowania” (zakładka „Tereny wypoczynku i rekreacji w Bydgoszczy”).
Polub nas na Facebooku
