Zmiana koloru misy oraz obudowa pryszników i filtrów kamieniami - taka metamorfoza czeka w najbliższym czasie fontannę „Potop”, która stoi w parku Kazimierza Wielkiego.
[break]
- Obecnie osiem metalowych dyszy, z których tryska woda łącznie z filtrami znajduje się na zewnątrz. Chcemy je obudować kamieniami, aby tak jak to było przed wojną, czyli zgodnie z oryginałem, woda wypływała z kamieni - mówi Zdzisław Tylicki, wiceprezes Stowarzyszenia Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop”.
- Obudowa będzie wykonana z brązu, podobnie jak cała fontanna. W grudniu ubiegłego roku wstępny projekt przygotował Michał Pronobis, rzeźbiarz z Kielc. Fontanna jest własnością miasta, dlatego wystąpiliśmy do prezydenta Rafała Bruskiego z wnioskiem o dofinansowanie w kwocie 22 tysięcy złotych.
Zależy nam, żeby do końca lipca te prace się zakończyły, bo w sierpniu wzorem ubiegłego roku, planujemy w tym miejscu cztery koncerty, dwa z nich będą fortepianowe. Mamy na to dofinasowanie 17 tys. zł, które otrzymaliśmy z ratusza - dodaje Zdzisław Tylicki.
Zdaniem stowarzyszenia, fontanna „Potop” ma promować Bydgoszcz. - Toruń ma pierniki, a my fontannę „Potop”. Warto, aby turyści kojarzyli nasze miasto właśnie z tym miejscem - podkreśla Zdzisław Tylicki.
Stowarzyszenie zamierza też wydać album, poświęcony fontannie. - Przez dziesięć lat dokumentowaliśmy, jak się zmieniała. Od początku rozpoczęcia jej odbudowy zebraliśmy ponad 3,5 tysiąca zdjęć. Najlepsze znajdą się w albumie - podkreśla Zdzisław Tylicki.
To niejedyna zmiana, która czeka „Potop”. Dotychczas misa fontanny jest w kolorze ostrego błękitu. Nie wszystkim mieszkańcom on się podoba.
- Dlatego postanowiliśmy zmienić go na bardziej delikatny, piaskowy. Jesteśmy po konsultacjach z plastykiem miejskim oraz Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska - mówi Zdzisław Tylicki.
Pierwszego maja w mieście włączone będą wszystkie fontanny, „Potop” też. Potem nastąpi 5-dniowa przerwa, podczas której niecka będzie pokryta specjalnym polimerem. Aby jednak pomalować ją farbą, temperatura powietrza musi wynosić 15-17 stopni Celsjusza.
Przypomnijmy, że odsłonięcie zrekonstruowanej rzeźby nastąpiło 26 czerwca 2014 r. Wodotrysk, którego projektantem był berliński rzeźbiarz Ferdinad Lepcke powstał w 1904 r. i przez prawie cztery dekady był atrakcją centrum Bydgoszczy. W 1943 r. Niemcy zdemontowali dzieło.