Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bądź eko, chroń przyrodę

Iwona Matusiak
- Zaczynamy dbać o środowisko, ale wciąż jest dużo osób, które są antagonistycznie nastawione na takie działania - mówi Jarosław Ciepłuch, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nakielskiej OIKOS.

- Zaczynamy dbać o środowisko, ale wciąż jest dużo osób, które są antagonistycznie nastawione na takie działania - mówi Jarosław Ciepłuch, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nakielskiej OIKOS.<!** Image 2 align=none alt="Image 211211" sub="Stowarzyszenie działa od kilku lat. Jednym z jego głównych celów jest edukacja młodzieży / fot. Iwona Matusiak">

Skąd u Pana zainteresowanie właśnie ekologią i ochroną przyrody?

Już od dawnych lat inspirował mnie kontakt z przyrodą. Lubię aktywnie spędzać czas poprzez piesze wycieczki, jazdę na rowerze, wędkowanie. Wolny czas spędzam z rodziną wśród lasów i jezior. Zakątkiem, do którego wracamy z przyjemnością, są Bory Tucholskie. Panuje tam urokliwy klimat i można podziwiać naszą polską przyrodę. Jest to jeden z obszarów, na którym dużo robi się, aby chronić środowisko i znajdujące się tam gatunki roślin jak i zwierząt.

Jak doszło do założenia stowarzyszenia? Jakie były jego początki?

Wiosną 2007 roku zebrałem grupę osób, która stworzyła komitet założycielski nowo tworzonego się stowarzyszenia. Po przeprowadzonych konsultacjach stwierdziliśmy, że należałoby założyć organizację ekologiczną, która zajęłaby się ochroną naszego rodzimego środowiska. Na terenie gminy jak i powiatu nakielskiego, w tamtym okresie, nie było stowarzyszenia, które zajmowałoby się właśnie tymi sprawami. Po uzyskaniu rejestracji w KRS od 13 października 2007 rozpoczęliśmy działalność i funkcjonujemy do dzisiaj. Początkowo było nam trudno trafić do mieszkańców, ale sukcesywnie „małymi krokami” poprzez realizację takich projektów jak: jarmarki, festyny, spotkania z młodzieżą, obozy ornitologiczne wdrażamy nasze cele. Dziś mogę otwarcie powiedzieć, że jesteśmy pozytywnie postrzegani przez mieszkańców Nakła i okolicy.

Jakie są najbliższe plany stowarzyszenia?

Obecnie współpracujemy z kilkoma placówkami oświatowymi na terenie gminy Nakło i zamierzamy poszerzyć naszą działalność. Włączamy się i kontrolujemy działania placówek administracji publicznej dotyczących działań ochrony środowiska. Ostatnio zainteresowani jesteśmy budową farmy wiatrowej na terenie północnej części gminy Nakło. Powoli zaczynamy coraz więcej nie tylko mówić, ale i robić w kierunku ochrony środowiska. Powstało kilka organizacji, m.in. Związek Miast i Gmin Nadnoteckich, który to także czynnie włącza się w ratowanie drogi wodnej E-70. W planach i marzeniach moich jak i zarządu jest stworzenie szlaku ekologicznego Doliną Noteci, usytuowanie punktów widokowych, punktów turystycznych z wypożyczeniem rowerów i tym podobne. Zamierzamy także poszerzyć naszą działalność poprzez współpracę z miastami partnerskimi, z którymi współpracuje gmina i powiat nakielski. Jednak cały czas szukamy młodzieży i osób dorosłych, które chciałyby nawiązać współpracę ze stowarzyszeniem.

Temat ekologii wywołuje ostatnio dużo emocji, a wszystko w związku ze zmianami, które mają wejść po 1 lipca. Stowarzyszenie również włączyło się w akcję informacyjną.

Ekologia najogólniej jest nauką o porządku i nieporządku w przyrodzie oraz o konsekwencjach wynikających z tego dla istnienia biosfery i człowieka. Ochrona naszych dóbr przyrodniczych zawsze wywoływała wiele kontrowersji. Dlatego też, aby zapobiec zanieczyszczaniu środowiska, segregacja, a potem recykling odpadów, jakie produkujemy są wskazane. Każde nowo wprowadzane przepisy trudno się „aklimatyzują” w społeczeństwie, lecz moim zdaniem jest to konieczne. Myślę, że unikniemy w ten sposób zanieczyszczania naszych lasów, wody i innych miejsc przyrody. Stowarzyszenie realizuje kampanię informacyjną dla społeczeństwa oraz konkurs wiedzy „Segregacja się opłaca” dla szkół z terenu gminy, którego finał odbędzie się w ZS w Potulicach.

O ekologii coraz częściej mówi się w szkołach, a nawet przedszkolach. Dzieci chyba łatwiej przekonać do pewnych zachowań niż dorosłych?

Dzieci i młodzież to przyszłość każdego społeczeństwa. Dlatego tak jak pani zauważyła o naukach przyrodniczych należy mówić już od przedszkola poprzez szkołę podstawową, średnią, organizując między innymi, spotkania, warsztaty ekologiczne, przyrodnicze. W ten sposób starajmy się ich zainteresować i wdrażać jak należy pozytywnie postępować z naszym środowiskiem.

Ogólne zasady segregacji czy dbałości o przyrodę są znane, ale gorzej jest z wprowadzaniem ich w życie. Co Pan o tym sądzi?

Powoli w naszym społeczeństwie stwierdzamy, że warto dbać o środowisko, ale cały czas jest dużo osób, które są antagonistycznie nastawione na działania proekologiczne, przykładem tego może być wypalanie traw, zaśmiecanie itd. Wydaje nam się, że znamy podstawowe zasady dotyczące ochrony środowiska, ale nie wszyscy przyjmują je do wiadomości. Pomimo wielu apeli nadal są grupy osób, które mają inny punkt widzenia na otaczającą nas przyrodę i jej ochronę. <!** reklama>

TECZKA PERSONALNA

Jarosław Ciepłuch - Absolwent Technikum Rolniczego w Samostrzelu. Wieloletni działacz Polskiego Związku Wędkarskiego w Nakle, a obecnie współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nakielskiej OIKOS, miłośnik przyrody, natury, fotografii i sportu, szczególnie koszykówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!