Tylko w ubiegłym tygodniu w okolicach Wąbrzeźna i Włocławka w lesie orientację straciło aż pięć osób.
Najpierw zaginęła 83-latka, która wybrała się na grzybobranie samotnie. Gdy wieczorem nie wróciła do domu, rodzina zgłosiła zaginięcie. Policjanci szukali jej przez całą noc i kolejny dzień, w tym przy użyciu kamery termowizyjnej. Kobieta znalazła się po kilkunastu godzinach w sporej odległości od domu pod Wąbrzeźnem. Trafiła do szpitala.
Happy endem zakończyły się też poszukiwania 80-latka, który wybrał się na grzyby do lasu pod Włocławkiem. Do domu skołowanego staruszka odwiozła spotkana przez niego szczęśliwym przypadkiem osoba.
W tym samym czasie policjanci z Włocławka poszukiwali trójki grzybiarzy, którzy pozostawili auta przy leśnej drodze i nie mogli do nich trafić. Funkcjonariusze szybko namierzyli pojazdy i ich właścicieli.
**SPRAWDŹ SIĘ!
Grzyb gigant w toruńskim lesie [ZDJĘCIA]
Czytaj dalej - kliknij poniżej:
Grzybiarze jednak nie tylko gubią się w lesie. Potrafią też mocno szkodzić przyrodzie.
- Typowe przewinienia to wjazd pojazdem silnikowym do lasu. To największa, obok pożarów, śmiecenia i kradzieży drewna, bolączka nadleśnictw regionu. Co roku notujemy około czterech tysięcy przypadków wjazdu pojazdami do lasu - mówi Mateusz Stopiński, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Samochodem lub motocyklem wolno w lesie poruszać się wyłącznie po drogach publicznych lub drogach leśnych udostępnionych do ruchu. Drogi udostępnione oznakowane są specjalnymi tablicami.
- Podobnie jest z parkowaniem. W lasach leśnicy udostępnili ponad 370 miejsc postoju pojazdów i tylko tam pozostawiamy samochód. Nie wolno pozostawiać auta byle gdzie, między innymi ze względu na bezpieczeństwo pożarowe - dodaje rzecznik. - Jeśli chodzi o śmieci, to rocznie wydajemy na ich sprzątanie około miliona złotych.
Zobacz także: Nowe mieszkania od TTBS na Osiedlu JAR [ZDJĘCIA]
Czytaj dalej - kliknij poniżej:
Za wjeżdżanie do lasu grozi mandat w wysokości do 500 zł. Straż leśna często stosuje pouczenia w stosunku do osób nieświadomych, jednak osoby, które przywożą śmieci do lasu, nie mogą liczyć na pobłażanie.
Warto przypomnieć, że każde nadleśnictwo ma posterunek straży leśnej. Obecnie w regionie służbę pełni ok. 60 strażników. Wśród uprawnień tych funkcjonariuszy jest zatrzymywanie pojazdów i ich kontrola w lesie, zwalczanie szkodnictwa leśnego, legitymowanie, nakładanie mandatów czy upomnień. Większość uprawnień straży mają też leśniczowie, podleśniczowie, inżynierowie nadzoru, nadleśniczowie i ich zastępcy.
Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!
Polecamy INFO Z POLSKI – 7.09