Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autobus wpadł w poślizg i wjechał w kiosk "Ruchu". Przesunął go o metr [Kalendarium bydgoskie na 13 stycznia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Andrzej Muszynski, zdj. ilustracyjne
Zobacz, co jeszcze ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 13 stycznia.

13 stycznia 1502 roku król Aleksander Jagiellończyk uwolnił mieszczan bydgoskich spławiających swe towary Brdą i Wisłą od opłat celnych w drodze powrotnej z Gdańska.

13 stycznia 1918 roku „Dziennik Bydgoski” wydrukował orędzie prezydenta USA Woodrowa Wilsona przewidujące i zapowiadające odbudowę Polski jako niepodległego państwa po zakończeniu I wojny światowej.

13 stycznia 1919 roku 31-letni śremianin, pilot służący w wojsku niemieckim na bydgoskim lotnisku, Antoni Bartkowiak, niepostrzeżenie wystartował na albatrosie i po niespełna godzinnym locie nad linią frontu wylądował na terenach zajętych przez powstańców wielkopolskich pod Gnieznem. Potem wstąpił do wojska i odznaczył się odwagą w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zginął 1 maja 1922 roku pod Warszawą w katastrofie lotniczej.

Tego samego dnia członkowie niemieckiego Grenzschutzu, nie chcąc dopuścić do kontaktów miejscowych Polaków na dworcu kolejowym z przywożonymi rannymi powstańcami wielkopolskimi, brutalnie rozpędzili tłum obserwujący transport. W tym zajściu dotkliwie pobici zostali m.in. ks. Jan Filipiak i aptekarz Władysław Kurzaj, którzy mieli zagwarantowany przez władze pruskie dostęp do opatrywania rannych.

13 stycznia 1932 roku miał miejsce uroczysty pogrzeb zmarłego kilka dni wcześniej adwokata, pierwszego prezydenta po powrocie Bydgoszczy do Polski, Jana Maciaszka. Kondukt przeszedł z domu przy ul. Gdańskiej na cmentarz Nowofarny.

13 stycznia 1941 roku w Bydgoszczy wprowadzono reglamentację mięsa i tłuszczów. Od tego dnia aż do końca okresu okupacji obowiązywał system kartkowy, który objął kolejno cukier, marmoladę, chleb, mąkę i inne artykuły spożywcze.

13 stycznia 1963 roku w Filharmonii Pomorskiej wystąpił sławny 20-osobowy chór chłopięcy z Austrii, „Wiener Saengerknaben” pod dyrekcją Helmutha Furthmosera, znany w Polsce jako „Wiedeńskie słowiki”.

13 stycznia 1964 roku powstała Czytelnia Regionalna WiMBP w Bydgoszczy, gdzie przeniesiono wyodrębniony księgozbiór zawierający początkowo ok. 1500 woluminów oraz kartotekę rzeczową. Obecnie w pracowni regionalnej bydgoskiej biblioteki znajduje się ponad 8 tys. woluminów.

13 stycznia 1970 roku w godzinach rannych na końcowym przystanku przy dworcu głównym PKP autobus linii 54 jadący z Jachcic wpadł w poślizg i uderzył w kiosk „Ruchu” stojący na rogu ulic Warszawskiej i Zygmunta Augusta. Kiosk został zdemolowany i przesunięty na odległość metra, autobus doznał poważnych uszkodzeń. Nikt jednak nie został ranny.

13 stycznia 1971 roku podczas bagrowania starego Kanału Bydgoskiego w okolicach dzisiejszego ronda Grunwaldzkiego znaleziono w mule 130 niemieckich min przeciwpancernych z okresu II wojny światowej.

13 stycznia 1975 roku w hali Astorii dwukrotnie wystąpił ze swoimi nowymi piosenkami bardzo popularny w tamtym czasie Czesław Niemen.

13 stycznia 1982 roku w kościele pw. św. Antoniego Boboli bydgoskich oo. jezuitów odbyła się w miesięcznicę wprowadzenia stanu wojennego pierwsza msza za ojczyznę, odprawiana cyklicznie 13 dnia każdego miesiąca do dziś.

Wielkie wiosłowanie dla WOŚP w Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!