https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Augustów wart letniej wizyty

Maciej Kosobucki
Kiedy temperatura powietrza przekracza 30 kreskę powyżej zera, życie w aglomeracji staje się udręką. Doskonałym pomysłem jest wyprawa na chłodne i pełne tajemnic Pojezierze Augustowskie.

Kiedy temperatura powietrza przekracza 30 kreskę powyżej zera, życie w aglomeracji staje się udręką. Doskonałym pomysłem jest wyprawa na chłodne i pełne tajemnic Pojezierze Augustowskie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 57028" sub="Widok na Augustów i Kanał Augustowski z lotu ptaka zapiera dech w piersiach. To wymarzone miejsc na wakacje">Wśród lasów Puszczy Augustowskiej rozpościerają się pasma przepięknych jezior. To wymarzone tereny dla miłośników sportów wodnych, myśliwych i grzybiarzy.

Północno-wschodni kraniec Polski uchodzi za najchłodniejszy obszar kraju. Pojezierze Augustowskie ze względu na temperaturę powietrza przypomina nieco Skandynawię. Zima trwa tutaj ponad cztery miesiące. Pora letnia, mimo globalnego ocieplenia i licznych anomalii pogodowych, jest znacznie krótsza i chłodniejsza niż w innych regionach kraju.

- Przyroda później budzi się do życia. Średnia temperatura w miesiącach letnich nie przekracza 20 stopni C. Natomiast w ciągu całego roku średnia to około 7 stopni C. Tereny te umożliwiają turystom doskonałe schronienie przed upałami - mówi Marcin Kownacki, meteorolog ze stacji w Białymstoku.

Pływanie podnosi adrenalinę

Augustów od dawien dawna uchodzi za polską stolicę sportów wodnych i aktywnej turystyki. W sezonie letnim okoliczne jeziora stają się niebywałą atrakcję dla

żeglarzy, kajakarzy, motorowodniaków, narciarzy wodnych oraz wędkarzy. Co roku na wodach pojezierza odbywają się liczne imprezy, w tym największe: mistrzostwa świata w pływaniu na byle czym, międzynarodowe mistrzostwa w skokach na nartach wodnych. Kilka lat temu wybudowano tutaj pierwszy w Polsce profesjonalny wyciąg dla narciarzy wodnych. Jego długość wynosi 740 m. Jednocześnie może z niego korzystać aż 8 osób. Zawodnik na nartach wodnych rozwija maksymalną prędkość do 58 km/h. Takie pływanie dostarcza niesamowitych wrażeń i podnosi adrenalinę tak zawodnikom jak i widzom.

<!** reklama right>- Okolice Augustowa obfitują w bardzo ciekawe trasy kajakowe. Turyści mogą poznać szlak Czarnej Hańczy, Kanału Augustowskiego, Doliny Rospudy, Blizny, Litwy i Białorusi. Zwolennikom spokojniejszej formy wypoczynku poleca się rejsy statkami miejscowej żeglugi. Odbywają się one na wodach jeziora Necko i Kanału Augustowskiego. Dużą atrakcją są też wyprawy na stylizowanych drewnianych gondolach silnikowych. Wycieczki te przypominają sentymentalne rejsy po Wenecji - opowiada Alicja Sztukowska, kierownik Ośrodka Wypoczynkowego Płasko w Puszczy Augustowskiej.

Jeziora Pojezierza Augustowskiego są doskonałą bazą wypadową dla wędkarzy. Każdy miłośnik tego sportu zaspokoi swoje ambicje pokaźnych rozmiarów leszczem, okoniem, szczupakiem czy sandaczem.

Wakacje zrodzone z marzeń

Na turystów spragnionych letniego wypoczynku połączonego z relaksem czeka sieć hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Mieszkańcy, często pochodzenia litewskiego są bardzo życzliwi i gościnni. - Na dobrze zorganizowany wypoczynek składa się szereg atrakcji: spływy kajakowe, jazda konna, przejażdżki bryczką, połączone z posiłkiem przy leśnym ognisku, wyprawy wędkarskie, grzybobranie.

<!** Image 3 align=left alt="Image 57028" sub="Fot. Theta">- Dla zainteresowanych historią regionu organizujemy wycieczki po Kanale Augustowskim, Puszczy Romnickiej oraz Biebrzańskim Parku Narodowym. Są to jedne z najciekawszych miejsc ziemi augustowskiej - mówi Alicja Sztukowska, kierownik Ośrodka Wypoczynkowego Płasko w Puszczy Augustowskiej.

Kanał Augustowski powstał w latach 1825-1839 z inicjatywy ówczesnego ministra skarbu Królestwa Polskiego księcia Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Była to jedna z najnowocześniejszych budowli tego typu w Europie. Obecnie długość kanału wynosi 102 km, z czego 80 km znajduje się w granicach Polski. Łączy on dorzecze Wisły z Niemnem, aż do portu morskiego w Windawie. Ciekawostką dla turystów są śluzy i strażnicówki, objęte ochroną jako zabytkowe obiekty budownictwa wodnego. Kanał Augustowski oraz otaczające go okolice zafascynowały Jana Pawła II podczas pielgrzymki w 1999 r. Papież odbył wycieczkę po jego wodach statkiem „Serwy” na odcinku Augustów-śluza Gorczyca.

W kniejach polował Wilhelm II

Równie atrakcyjnym miejscem dla turystów jest Puszcza Romnicka. Ten pokaźny masyw leśny, zwany „ polską tajgą”, porastają najprzeróżniejsze gatunki drzew od starych dębów, lip, klonów po bory sosnowo-świerkowe i olsowe. Przez cały obszar przepływają liczne rzeczki i strugi poprzegradzane tamami wykonanymi przez bobry. Dodają one temu miejscu niepowtarzalnego uroku. Są to wyśmienite tereny dla traperów i grzybiarzy. Dawniej polował tutaj cesarz niemiecki Wilhelm II wraz z arystokracją z całej Europy. Myśliwskie sukcesy tego władcy upamiętniają głazy z napisami znajdujące się na szlakach turystycznych. I dzisiaj w lasach Puszczy Romnickiej można spotkać jelenie, łosie, dziki i wilki. Każdy turysta przebywający na ziemi augustowskiej powinien odwiedzić unikalną krainę bagien czyli dolinę rzeki Biebrzy. - Kto chociaż raz odwiedzi królestwo bagien przyozdobionych wyspami grądów, kępami leśnych uroczysk, ten zawsze będzie chciał tutaj powrócić - dodaje Alicja Sztukowska.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski