Konkurs skierowany był do osób profesjonalnie zajmujących się malarstwem, rzeźbiarstwem, architekturą czy projektowaniem. Każdy mógł zgłosić maksymalnie 3 projekty.
- Otrzymaliśmy 23 propozycje w formie projektów graficznych oraz trzy w formie koncepcji. Co warto podkreślić, zgłoszenia do naszego bydgoskiego konkursu pochodzą od artystów z całej Polski - mówi Marek Iwiński, plastyk miejski. - Nadesłane prace są bardzo różnorodne pod względem formy plastycznej, ale do czasu rozstrzygnięcia konkursu przez komisję nie mogę podać więcej szczegółów.
Jak podkreśla plastyk miejski, zgodnie z założeniami konkursu tematyka muralu powinna wpisywać się w przestrzeń architektoniczną miasta, tworząc oryginalną kompozycję plastyczną wyrażoną we własnej, kreatywnej interpretacji artysty, stylistycznie wpisującą się w charakter murów oporowych linii tramwajowej przy ul. Kujawskiej.
- Mural oglądany będzie z okien jadącego tramwaju, dlatego kompozycja musi w dynamiczny i ciekawy sposób tworzyć futurystyczną iluzję form, płaszczyzn oraz linii wzajemnie przenikających się, o stonowanej gamie kolorów harmonizujących z otoczeniem - mówi Marek Iwiński. - Artyści mogli wprowadzić do kompozycji elementy realistyczne w postaci malarstwa iluzjonistycznego oraz alternatywnie elementy reliefowe przestrzenne, tworzące formę architektoniczną nawiązującą stylistycznie do charakteru miejsca.
Skąd się wzięły nazwy bydgoskich osiedli? Poznaj historie i ...
Mural ma powstać jeszcze w tym roku. Na zwycięzcę konkursu czeka nagroda, wraz z realizacją to 85 tys. zł (podana kwota zawiera koszty wykonania muralu). Ogłoszenie wyników ma nastąpić najpóźniej 12 września.
