MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Arborysta ze stowarzyszenia MODrzew zajmie się pielęgnacją 5 drzew w Bydgoszczy

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Arborysta zajmie się pielęgnacją pięciu wybranych drzew.
Arborysta zajmie się pielęgnacją pięciu wybranych drzew. Marek Czerlik
W poniedziałek (22 kwietnia) w Światowy Dzień Ziemi stowarzyszenie Monitoring Obywatelski Drzew ogłosiło listę pięciu bydgoskich drzew, które zostaną poddane zabiegom pielęgnacji. Zadanie wykona arborysta Marek Czerlik.

MODrzew w marcu ogłosił, że poszukuje drzew, które potrzebują pomocy – rosnących na osiedlach, w lesie, w parkach, na terenie przedszkola lub szkoły. Mogło chodzić o okazy porażone jemiołą, suszem gałęziowym lub takie, które były nieodpowiednie prowadzono i potrzebowały właściwego podejścia. Specjalista z nadesłanych propozycji wybrał te, które otoczy ekspercką opieką.

– Zgodnie z zapowiedziami właśnie dziś ogłaszamy wybór pięciu drzew, które w najbliższych miesiącach wypielęgnuje nasz członek, arborysta Marek Czerlik z Drewne Ludki. Spośród zgłoszeń nasz specjalista wybrał takie drzewa, które mają największe szanse skorzystać z jego działań. Teraz będziemy się kontaktować z właścicielami terenów i umawiać na zabiegi pielęgnacyjne – czytamy na profilu MODrzew.

Wszyscy zgłaszający musieli przesłać zdjęcie drzewa, wskazać jego lokalizację, a także dokładnie opisać. Wybrano:

  • lipę przy placu Chełmińskim;

  • klon przy szpitalu Biziela;

  • klon zwyczajny przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy Traugutta 5;

  • dąb oraz robinię przy ul. Skromnej 4.

Jak zgłaszający argumentowali potrzebę pielęgnacji drzew? – Nie zgodziliśmy się na jej wycinkę przy projektowaniu podjazdu dla wózków inwalidzkich, ani przy tworzeniu miejsc parkingowych dla pracowników. Niestety lipa jest domem dla półpasożyta – jemioły. Co roku widzimy jej większą ilość – pisali przedstawicieli POZ, przy której rośnie lipa.

– Drzewo ma już swoje lata, jest rozłożyste i znajduje się w bezpośredniej bliskości bloku. Zostało już podcięte, ponieważ gałęzie zaglądały ludziom do mieszkań. Obecnie wydaje się nie być symetryczne i obawiamy się, że w pewnym momencie może przechylić się na jedną stronę lub pozostałe gałęzie mogą się łamać – czytamy opis dotyczący dęba.

– Dziękujemy za zgłoszenia! Cieszymy się, że tak wiele mieszkanek i mieszkańców zabiega o utrzymanie piękna swojego przyrodniczego otoczenia – napisał MODrzew.

Marek Czerlik to absolwent Polskiej Szkoły Dendrologii i Arborystyki z Bielska-Białej. Ukończył studium podyplomowe z zarządzania ryzykiem w otoczeniu drzew na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Ekspert stowarzyszenia może ponadto poszczycić się europejskim certyfikatem arborystycznym European Tree Worker, a także VETcert’em (ogólnoeuropejski program certyfikacji dla specjalistów zajmujących się drzewami weterańskimi i sędziwymi).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera