MODrzew w marcu ogłosił, że poszukuje drzew, które potrzebują pomocy – rosnących na osiedlach, w lesie, w parkach, na terenie przedszkola lub szkoły. Mogło chodzić o okazy porażone jemiołą, suszem gałęziowym lub takie, które były nieodpowiednie prowadzono i potrzebowały właściwego podejścia. Specjalista z nadesłanych propozycji wybrał te, które otoczy ekspercką opieką.
– Zgodnie z zapowiedziami właśnie dziś ogłaszamy wybór pięciu drzew, które w najbliższych miesiącach wypielęgnuje nasz członek, arborysta Marek Czerlik z Drewne Ludki. Spośród zgłoszeń nasz specjalista wybrał takie drzewa, które mają największe szanse skorzystać z jego działań. Teraz będziemy się kontaktować z właścicielami terenów i umawiać na zabiegi pielęgnacyjne – czytamy na profilu MODrzew.
Wszyscy zgłaszający musieli przesłać zdjęcie drzewa, wskazać jego lokalizację, a także dokładnie opisać. Wybrano:
lipę przy placu Chełmińskim;
klon przy szpitalu Biziela;
klon zwyczajny przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy Traugutta 5;
dąb oraz robinię przy ul. Skromnej 4.
Jak zgłaszający argumentowali potrzebę pielęgnacji drzew? – Nie zgodziliśmy się na jej wycinkę przy projektowaniu podjazdu dla wózków inwalidzkich, ani przy tworzeniu miejsc parkingowych dla pracowników. Niestety lipa jest domem dla półpasożyta – jemioły. Co roku widzimy jej większą ilość – pisali przedstawicieli POZ, przy której rośnie lipa.
– Drzewo ma już swoje lata, jest rozłożyste i znajduje się w bezpośredniej bliskości bloku. Zostało już podcięte, ponieważ gałęzie zaglądały ludziom do mieszkań. Obecnie wydaje się nie być symetryczne i obawiamy się, że w pewnym momencie może przechylić się na jedną stronę lub pozostałe gałęzie mogą się łamać – czytamy opis dotyczący dęba.
– Dziękujemy za zgłoszenia! Cieszymy się, że tak wiele mieszkanek i mieszkańców zabiega o utrzymanie piękna swojego przyrodniczego otoczenia – napisał MODrzew.
Marek Czerlik to absolwent Polskiej Szkoły Dendrologii i Arborystyki z Bielska-Białej. Ukończył studium podyplomowe z zarządzania ryzykiem w otoczeniu drzew na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Ekspert stowarzyszenia może ponadto poszczycić się europejskim certyfikatem arborystycznym European Tree Worker, a także VETcert’em (ogólnoeuropejski program certyfikacji dla specjalistów zajmujących się drzewami weterańskimi i sędziwymi).
