MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak ma wyglądać Centrum Pomocy dla Bezdomnych w Bydgoszczy - zobacz zdjęcia

Krzysztof Wypijewski
Trwa budowa obiektu przy ul. Kaplicznej. Docelowo korzystać będą z niego mężczyźni i kobiety przebywający obecnie w schroniskach przy ulicy Fordońskiej i Polanka. W pierwszej kolejności miasto zleciło roboty związane z budową budynku schroniska dla mężczyzn oraz kuchenno-administracyjnego. Zakończenie prac przy tym etapie planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku. Zadanie kosztować będzie 9,7 mln zł.

- Są osoby, które często na skutek wydarzeń losowych zmagają się z bezdomnością – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - To potężna bariera, która utrudnia wyjście na przysłowiową prostą i wykorzystanie życiowych szans. Dlatego działając w duchu naszej strategii miasta otwartego i solidarnego, reagujemy na takie sytuacje. Nowa, profesjonalna placówka, będzie nie tylko tymczasowym schronieniem, ale przede wszystkim wsparciem dla wielu osób w procesie wychodzenia z kryzysu bezdomności. Zależy nam na mądrej pomocy, dlatego zadbamy też o miejsca do indywidualnych rozmów z pracownikami opieki społecznej. Jednocześnie zależy nam na ograniczeniu wydatków na energię i utrzymanie takich obiektów. Dlatego stawiamy przy tej inwestycji na odnawialne źródła energii oraz bezpieczeństwo.

Centrum stworzą cztery budynki – schronisko dla mężczyzn dla 80 osób (w tym 50 miejsc z usługami opiekuńczymi i 30 miejsc bez usług opiekuńczych, budynek o zróżnicowanej wysokości, III-IV kondygnacyjny), schronisko dla kobiet dla 60 osób (w tym 30 miejsc z usługami opiekuńczymi, 30 miejsc bez usług opiekuńczych, obiekt III-kondygnacyjny), noclegownia dla 80 osób (60 mężczyzn i 20 kobiet) oraz obiekt kuchenno-administracyjny z sanitariatami, magazynem, kuchnią, archiwum i biurami.

Kompleks będzie ogrodzony i monitorowany, otoczą go drzewa – zaplanowano nasadzenia lip, śliw wiśniowych i innych drzew owocowych. Obiekty będę energooszczędne, na ich dachach znajdą się panele fotowoltaiczne, a ogrzewanie zapewnią pompy ciepła wspomagane kotłami gazowymi.

Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „EBUD” Przemysłówka, która na etapie przetargu przedstawiła najkorzystniejszą ofertę.

Inwestycja w liczbach:

• Liczba wznoszonych obiektów – 2 w I etapie (4 docelowo)
• Liczba miejsc w schroniskach – 80 w I etapie (140 docelowo)
• Powierzchnia terenu – ok. 6500m2
• Koszt I etapu 9.7 mln zł
• Czas realizacji – ok. 18 miesięcy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski