Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel o wznowienie badań i o oświetlenie pomnika w fordońskiej Dolinie Śmierci

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Spektakularne oświetlenie pomnika w "Dolinie Śmierci" w bydgoskim Fordonie oraz wznowienie badań terenowych przez Instytut Pamięci Narodowej w tym miejscu to apele stowarzyszenia Młoda Prawica i Porozumienia Jarosława Gowina.
Spektakularne oświetlenie pomnika w "Dolinie Śmierci" w bydgoskim Fordonie oraz wznowienie badań terenowych przez Instytut Pamięci Narodowej w tym miejscu to apele stowarzyszenia Młoda Prawica i Porozumienia Jarosława Gowina. Arkadiusz Wojtasiewicz
Spektakularne oświetlenie pomnika w "Dolinie Śmierci" w bydgoskim Fordonie oraz wznowienie badań terenowych przez Instytut Pamięci Narodowej w tym miejscu to apele stowarzyszenia Młoda Prawica i Porozumienia Jarosława Gowina.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

od 16 lat

Wspólna konferencja prasowa stowarzyszenia Młoda Prawica i Porozumienia Jarosława Gowina, która odbyła się w środę (16.03), w sprawie Doliny Śmierci w Fordonie zakończyła się kilkoma postulatami skierowanymi do władz Bydgoszczy i bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

- Apelujemy o to, żeby w parku z deptakiem umożliwiającym dojście do pomnika pomordowanych w Dolinie Śmierci postawić więcej latarni - mówi Paweł Przepióra reprezentujący stowarzyszenie Młoda Prawica. - Idąc tędy po ciemku nie da się nie zauważyć, że część tego parku jest po prostu nieoświetlona. Trudno w tym przypadku zapomnieć o także o aspekcie bezpieczeństwa. Apelujemy także do władz miasta o ustawienie tutaj większej liczby zwyczajnych koszy na śmieci, bo w pewnych miejscach robi się po prostu śmietnik. Inny nasz postulat to podświetlenie samego pomnika. Jest w bardzo eksponowanym miejscu, podświetlenie - od góry czy od dołu - w dzisiejszych czasach byłoby świetnym ostrzeżeniem przed systemami totalitarnymi.

Robert Szatkowski, historyk występujący z ramienia Porozumienia Jarosława Gowina, wspomniał o apelu, który wystosował do prezydenta Bydgoszczy i bydgoskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

- IPN powinien wznowić badania w Dolinie Śmierci, musimy wreszcie rozstrzygnąć, czy w 1939 roku zginęło tu 300 czy więcej osób bydgoskiej inteligencji. W 2019 prowadzono tu badania, ale dość niemrawo, moim zdaniem. IPN z Gdańska potrafił przeprowadzić kompleksowe badania podobnej "doliny śmierci" w Chojnicach, z bardzo dużym powodzeniem. Nasz oddział zajmuje się pojedynczymi "żołnierzami wyklętymi", kiedy miejsce jednej z największych masakr ludności cywilnej jest tuż obok - stwierdził Szatkowski.

Przypomnijmy, że podczas prac prowadzonych w 1947 roku z Doliny Śmierci w Fordonie ekshumowano 309 ciał. Informacje z ekshumacji przeprowadzonej po wojnie były sprzeczne z szacunkami czy też bardziej plotkami, które szerzyły się w Bydgoszczy. Liczbę ofiar szacowano niekiedy na kilka tysięcy. Przerwanie prac budziło wiele wątpliwości. Badacze z IPN w 2019 roku w oznaczonych miejscach o powierzchni 10 na 10 metrów wiercili otwory sondażowe o głębokości około metra. Miały one przede wszystkim dać odpowiedź na pytanie, czy struktura gruntu była zmieniana. To mogłoby wskazywać na prawdopodobieństwo istnienia mogił. Tych otworów wywiercono setki. Podczas prac terenowych nie udało się odnaleźć śladów nieodkrytych pochówków w fordońskiej Dolinie Śmierci. Wyniki - jak na razie - wskazują, iż nie ma tam innych masowych grobów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo