- Tydzień do tygodnia mamy spadek (zakażeń koronowirusem – red.) rzędu 27 procent. Widzimy więc, że ten trend nie został zakłócony, nie wpłynęły na niego święta również, to znaczy, że były jednak spędzone w dużej odpowiedzialności – przekazał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Dodał, iż „widzimy więcej oznak tego, że ten trend spadkowy i to zejście z trzeciej fali, jest już faktem i realizuje się z coraz większą siłą”.
Andrusiewicz wskazał, że zauważalny – choć na razie delikatny - trend spadkowy widzimy także jeśli chodzi o łóżka covidowe i łóżka respiratorowe. - Oczywiście w ciągu ostatniego tygodnia liczba zajętych łóżek spadła nam o blisko 2700, ale mówimy dziś o obłożeniu łóżek szpitalnych, przeznaczonych dla pacjentów covidowych, na poziomie 69,5 procenta – mówił rzecznik.
Co z majowym weekendem?
Wojciech Andrusiewicz mówił także o zbliżającej się majówce. - Jeżeli pozwolimy sobie na zbyt poluzowaną majówkę, to możemy zapomnieć o szkole dla dzieci czy o wakacjach dla nas wszystkich. To jest bardzo prosty, zero-jedynkowy wybór – stwierdził.
Dodał, że „w tym życiu epidemicznym jest coś za coś”. - Jeżeli coś chcemy mieć szybko, to musimy niestety zrezygnować z tego, co przed nami - tłumaczył.
