https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleja Ossolińskich - nie musisz strzec się tych miejsc

Jarosław Reszka
Przebudowana aleja Ossolińskich
Przebudowana aleja Ossolińskich ZDMiKP
Przebudowa alei Ossolińskich w Bydgoszczy trochę się ślimaczyła, ale ostatecznie warto było czekać. Warto też pamiętać, że powstała na początku XX wieku aleja miała być bydgoską wersją koncepcji miasta-ogrodu, wymyślonej nad Tamizą, a w Polsce zrealizowanej m.in. na obrzeżach Warszawy (Podkowa Leśna, Konstancin-Jeziorna). Najkrócej mówiąc, miała tam być niska zabudowa i wiele, wiele zieleni.

Ta część Bydgoszczy w pełni rozkwitła w dwudziestoleciu międzywojennym dzięki budowie willowego osiedla Sielanka i na szczęście w nie najgorszej formie przetrwała socrealizm po II wojnie światowej.

Ostatni remont przywrócił alei pełnię blasku (jeśli przymknąć oko na nieliczne zapuszczone wille, jak ta pod numerem 7 - może pokutuje za to, że kiedyś siedzibę miało tam NKWD, a wcześniej Selbstschutz). Bałem się tylko, że ograniczenie ruchu do jednego pasa spowoduje, że aleja będzie się korkowała - zwłaszcza podczas popołudniowego szczytu.

Na razie jednak regularnie spotyka mnie miłe zaskoczenie. Ossolińskich spokojnie można dojechać do rondka przy Focusie i tam już mniej spokojnie, ale bez dramatu wskoczyć do strumienia aut jadących w stronę Bartodziejów. Być może część bydgoszczan wystraszyła się zmian w alei i na razie omija to miejsce. Prawdziwy test nastąpi jednak po otwarciu mostu Uniwersyteckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski