Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolwent bydgoskiego UTP robi karierę w Holandii. Jego pasją jest energia wiatrowa

Redakcja
Do stworzenia  największej na świecie  turbiny wiatrowej przyłożył rękę pochodzący z Bydgoszczy Łukasz Cejrowski, absolwent UTP.
Do stworzenia największej na świecie turbiny wiatrowej przyłożył rękę pochodzący z Bydgoszczy Łukasz Cejrowski, absolwent UTP. www.lmwindpower.com
Firma LM Wind Power, w której od 2007 roku pracuje Łukasz Cejrowski, wyprodukowała najdłuższy na świecie rotor do elektrowni wiatrowej. Jedno śmigło rotora ma aż 88,4 metra długości.

Energią produkowaną przez wiatr Łukasz Cejrowski zainteresował się dzięki promotorowi swojej pracy magisterskiej, prof. dr. hab. inż. Józefowi Flizikowskiemu (UTP, Wydział Mechaniczny, Instytut Technik Wytwarzania , temat: „Procesory wiatrowe, kierunki rozwoju zespołów funkcjonalnych”).

- Przemysł wiatrowy dopiero się rozwijał, profesor zachęcał, bym zajął się tym, jeszcze nowym, ale przyszłościowym zagadnieniem - wspomina Łukasz Cejrowski, który praktyczną część swojego dyplomu zrealizował współpracując na V roku studiów z niemieckim uniwersytetem w Paderborn.

- Byłem zafascynowany możliwością przyglądania się produkcji turbin od środka. Dzięki zagranicznym studiom i praktykom bez problemu nawiązałem zawodowe kontakty, najpierw w Niemczech, a później w Holandii. Od 2007 r. związany jestem z potentatem w dziedzinie produkcji skrzydeł turbin wiatrowych, z firmą LM Wind Power, która wyprodukowała skrzydła dla jednej trzeciej turbin wiatrowych na świecie.
[break]
W zeszłym roku Łukasz Cejrowski został szefem projektu budowy największego śmigła na świecie. Nadzorował prace nad kilkunastoma podprojektami, na których czele stali kierownicy i eksperci niemal dwudziestu narodowości, m.in. z Polski, Danii, Holandii, Indii, Francji, Stanów Zjednoczonych, a nawet z Chin.

Tu wszystko było wyzwaniem, od fazy projektowo-obliczeniowej, po przewiezienia śmigła z fabryki na miejsce pracy testów statycznych i zmęczeniowych (w sumie ok. roku pracy całego zespołu). Rekordowe śmigło wykonane zostało z włókien szklanych i węglowych. Prototypowa turbina stoi w północnych Niemczech, w porcie w Bremenhafen. Jej wydajność jest niebywała. Może zaopatrzyć w prąd, ok. 10 tys. gospodarstw domowych rocznie, a jej nominalna moc przy optymalnej prędkości wiatru to 8 MW - megawatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!