Energią produkowaną przez wiatr Łukasz Cejrowski zainteresował się dzięki promotorowi swojej pracy magisterskiej, prof. dr. hab. inż. Józefowi Flizikowskiemu (UTP, Wydział Mechaniczny, Instytut Technik Wytwarzania , temat: „Procesory wiatrowe, kierunki rozwoju zespołów funkcjonalnych”).
- Przemysł wiatrowy dopiero się rozwijał, profesor zachęcał, bym zajął się tym, jeszcze nowym, ale przyszłościowym zagadnieniem - wspomina Łukasz Cejrowski, który praktyczną część swojego dyplomu zrealizował współpracując na V roku studiów z niemieckim uniwersytetem w Paderborn.
- Byłem zafascynowany możliwością przyglądania się produkcji turbin od środka. Dzięki zagranicznym studiom i praktykom bez problemu nawiązałem zawodowe kontakty, najpierw w Niemczech, a później w Holandii. Od 2007 r. związany jestem z potentatem w dziedzinie produkcji skrzydeł turbin wiatrowych, z firmą LM Wind Power, która wyprodukowała skrzydła dla jednej trzeciej turbin wiatrowych na świecie.
[break]
W zeszłym roku Łukasz Cejrowski został szefem projektu budowy największego śmigła na świecie. Nadzorował prace nad kilkunastoma podprojektami, na których czele stali kierownicy i eksperci niemal dwudziestu narodowości, m.in. z Polski, Danii, Holandii, Indii, Francji, Stanów Zjednoczonych, a nawet z Chin.
Tu wszystko było wyzwaniem, od fazy projektowo-obliczeniowej, po przewiezienia śmigła z fabryki na miejsce pracy testów statycznych i zmęczeniowych (w sumie ok. roku pracy całego zespołu). Rekordowe śmigło wykonane zostało z włókien szklanych i węglowych. Prototypowa turbina stoi w północnych Niemczech, w porcie w Bremenhafen. Jej wydajność jest niebywała. Może zaopatrzyć w prąd, ok. 10 tys. gospodarstw domowych rocznie, a jej nominalna moc przy optymalnej prędkości wiatru to 8 MW - megawatów.