Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A ty się baw i spław troski Brdą!

Katarzyna Kabacińska
Już po raz czwarty, tym razem od 17 do 19.06., wszystkie drogi w naszym mieście będą prowadziły ku Brdzie. A wytyczy je gościom i tubylcom urozmaicony program Bydgoskiego Festiwalu Wodnego „Ster na Bydgoszcz”.

Już po raz czwarty, tym razem od 17 do 19.06., wszystkie drogi w naszym mieście będą prowadziły ku Brdzie. A wytyczy je gościom i tubylcom urozmaicony program Bydgoskiego Festiwalu Wodnego „Ster na Bydgoszcz”.

<!** Image 2 align=none alt="Image 173789" >Włodarze naszego miasta planują, że bydgoską perełkę, jaką jest Wyspa Młyńska, wzbogaci nowoczesna marina. Ważne jednak, by do tego czasu w naszej mentalności szczurów lądowych na dobre zadomowiła się wizja, jeśli nie o żegludze, to o turystyce śródlądowej. Niechby w parze z dumą z atrakcyjnego położenia przy szlaku wodnym szła umiejętność wykorzystania tego potencjału! Wtedy „Ster na Bydgoszcz” będzie świętem prawdziwych wodniaków.

Sztuką po wodzie pisane...

<!** reklama>Dobrze nam idzie oswajanie się z wodą poprzez festiwalowe atrakcje. Nic tak nie integruje wokół wspólnego celu jak zabawa! Zaczniemy 17 czerwca od udziału w dekorowaniu Wyspy Młyńskiej z rybim motywem przewodnim. Dzięki happeningowi „Żywe obrazy” przypomnimy sobie dzieła, m.in., Caravaggia, Nowosielskiego czy Renoira, w których woda gra rolę niepoślednią... Do ogrodu sztuk wszelakich dołączy muzyka z I Bydgoskiej Nocy Szantowej.

<!** Image 3 align=right alt="Image 173789" >Skoro obrałeś „Ster na Bydgoszcz”, pamiętaj o liście obecności na wodzie, czyli prezentacji własnej łajby, roweru wodnego, motorówki czy nawet jachtu, co tam kto ma... „Pochwal się, czym pływasz! Wystarczy, że 18 czerwca około godz. 17.00 dołączysz do nas przy śluzie miejskiej. Ustawimy się wszyscy w szyku i popłyniemy ku mostowi Bernardyńskiemu” - zachęcają organizatorzy. Bo parada jednostek pływających jest frajdą nie tylko dla tych, którzy są na wodzie!

Połowy szuwarowego barda

Ci, którzy będą na lądzie, zadbają o to, by paradzie towarzyszyły szanty (od godz. 15.00). - Usłyszymy głównie autorskie wykonania, choć niedawno powstała grupa Trzy Maszty z Torunia zaprezentuje szantowe szlagiery - wyjaśnia Łukasz Malinowski z MDK nr 4, ojciec chrzestny konkursu o tytuł „Barda Brdy”. I podkreśla, że po raz pierwszy to profesjonalne jury wybierze zwycięskiego wykonawcę 30-minutowego recitalu, z którym - obok torunian - wystąpią: Niedzielni Kierowcy z Bydgoszczy, Old Marinners ze Skarżyska-Kamiennej, Shantażyści z Opolszczyzny i Jacek Zieliński ze Szczecina. - Przerywnikiem w konkursie będzie występ laureatów wcześniejszej rywalizacji w dziecięcych szantach - dodaje Malinowski.

<!** Image 4 align=none alt="Image 173789" sub="„Ster na Bydgoszcz”, 2009 r.">Wieczorową porą z jednej z kładek sączyć się mają jazzowe improwizacje utworów Komedy z filmu „Nóż w wodzie”. Ale to tylko preludium dla dźwięku elektrycznych skrzypiec Marzeny Sikały, który towarzyszyć będzie wielkiemu show w wykonaniu austriackich bębniarzy z grupy The Drumatical Theatre. Widowisko, pomyślane jako punkt kulminacyjny drugiego dnia festiwalu, zakończą pokazy pirotechniczne.

Truchtem i z prądem

Nie wszyscy jednak pójdą spać - mowa o biegaczach, którzy podjęli wyzwanie uczestnictwa w Nocnym Maratonie Kanału Bydgoskiego. W tym roku parkowe alejki przemierzać będzie w nocy z 18 na 19 czerwca 85 zawodników płci obojga z całej Polski, ale również i spoza jej granic. Wśród nich 63 osoby pokonają wytyczoną nabrzeżnymi latarniami pętlę dziesięciokrotnie, a na dystansie półmaratonu pobiegnie 22 zawodników. I choć to szczury lądowe, dla nich hasło „Ster na Bydgoszcz” ma już swój sens.

<!** Image 5 align=right alt="Image 173789" sub="Ryszard Bazarnik">Bez wątpienia dotyczy to też pozytywnie zakręconych zbieraczy PET-ów, czyli plastykowych butelek, z którymi do jedynej w swoim rodzaju stoczni zawinęła pełna po brzegi ciężarówka! Z nich to bowiem powstaną pływające jednostki, startujące 19 czerwca w wyścigu butelkowym! Pożyteczny recykling i przednia zabawa w jednym - godne naśladowania.

Posłuchaj, jak gra ekologia

A naśladowców nie trzeba będzie długo szukać, bo tego samego dnia (19.06.) na Wyspie Młyńskiej otworzy podwoje niezwykła filharmonia. - Będzie pełna śmieci, które zyskają drugie życie - zapowiada tajemniczo Ryszard Bazarnik i dopiero uprzytomnienie sobie, że to on w programie „Mam talent” wyczarowywał melodie na emaliowanych garnkach, pomaga zrozumieć szalonego perkusistę. On zagra na wszystkim, nawet na bębnie o 10-metrowej średnicy, na szprychach od roweru, a ostatnio na wkładach kominowych! - W Bydgoszczy, w interaktywnej zabawie z publicznością, będziemy się starali z takich surowców wtórnych, jak plastykowe butelki, rury PCV i pudła kartonowe stworzyć ekologiczną orkiestrę - mówi z entuzjazmem Bazarnik, tłumacząc jak z butelek powstają flety wodne. I grają, bo zbudowane instrumenty natychmiast zostaną pobudzone do życia. - To dla mnie za każdym razem wyprawa w nieznane rejony jak odkrywanie nowych krain - muzyk nie kryje fascynacji. Jego pasję w pełnej krasie poznamy na koniec akcji związanej z ekologiczną orkiestrą. - Żeby pozostać przy skojarzeniach z wodą, zagram na odpowiednio nastrojonych, ustawionych w porządku klawiaturowym dzbankach - zdradza Ryszard Bazarnik, któremu towarzyszyć będzie wokaliza Izy Kowalewskiej.

Szczegółowego programu szukaj na: www.sternabydgoszcz.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!