Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Bydgoska chce utworzyć Wydział Medyczny. Pomysł zyskuje duże poparcie

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Pomysł utworzenia na Politechnice Bydgoskiej Wydziału Medycznego został poparty przez władze samorządowe, wojewódzkie, a także ministra edukacji i nauki.
Pomysł utworzenia na Politechnice Bydgoskiej Wydziału Medycznego został poparty przez władze samorządowe, wojewódzkie, a także ministra edukacji i nauki. Tomasz Czachorowski
O decyzji utworzenia Wydziału Medycznego na Politechnice Bydgoskiej w programie "Punkt Wyjścia" TVP Bydgoszcz dyskutowali zaproszeni goście: Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, poseł Lewicy Jan Szopiński, Andrzej Walkowiak z partii Republikańskiej oraz poseł PiS Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Zobacz wideo: O potrzebach i założeniach programu z samorządowcami rozmawiano w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy

od 16 lat

23 lutego br. Senat PBŚ podjął uchwałę wyrażającą poparcie dla aktualizacji strategii uczelni oraz podjęcia działań zmierzających do uruchomienia kierunków medycznych na Politechnice Bydgoskiej. Docelowo, w strukturze uczelni ma powstać Wydział Medyczny. Pomysł został poparty przez władze wojewódzkie, samorządowe, a także ministra edukacji i nauki.

Podczas uroczystości otwarcia nowego budynku dydaktycznego PBŚ do tych zapowiedzi pozytywnie odnieśli się m.in. Minister Edukacji i Nauki, a także Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy. – Bardzo się cieszę z ambitnych planów Politechniki. Wielokrotnie zachęcaliśmy bydgoskie uczelnie do tworzenia kierunków medycznych. Bardzo się cieszę, że pan rektor podejmuje się tego zadania. Uczelnia może liczyć na nasze wsparcie – podkreśliła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy. O pomyśle utworzenia na Politechnice Bydgoskiej rozmawiali także w studio TVP Bydgoszcz goście programu "Punkt Wyjścia".

Andrzej Walkowiak z partii Republikańskiej pochwalił postawę rektora bydgoskiej uczelni.

- To bardzo dobry ruch. Lekarzy jest za mało. Dobrze, że mamy odważną postawę rektora Politechniki Bydgoskiej, bo wiemy, że nie wszyscy taki entuzjazm wyrażali. Niech UMK rządzi Collegium Medicum, my w Bydgoszczy wybudujmy własny ośrodek medyczny – podkreślił w "Punkcie Wyjścia" Andrzej Walkowiak.

Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego także poparł utworzenie w Bydgoszczy kierunku medycznego. Zauważa jednocześnie, że nie należy przekreślać 20 lat funkcjonowania uczelni medycznej w Bydgoszczy, bez względu na to, czy jest ona częścią uniwersytetu, czy nie. - Policzcie, panowie, ilu doktorów wypromowano, ilu ludzi zdobyło tytuły profesorskie i ile ważnych prac naukowych powstało - zwrócił uwagę podczas dyskusji wicemarszałek.

- Decyzja przed laty była zła z punktu widzenia rozwoju Bydgoszczy i bydgoskich uczelni wyższych - powiedział Łukasz Schreiber, dodając, że liczy na wspieranie działań uczelni przez władze miejskie i wojewódzkie. Zapewnia również wsparcie ze strony rządu.

- Dzisiaj w Polsce brakuje 70 tys. lekarzy. Była ustawa, która mówiła o tym, że kierunki lekarskie mogą być otwierane na państwowych wyższych szkołach zawodowych. Dzisiaj w Polsce nauczanie medycyny odbywa się na 25 uczelniach medycznych. W Warszawie takich uczelni będzie pięć. W Lublinie KUL będzie otwierał kierunek medyczny – mówił poseł Jan Szopiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo