W lesie nie musimy mieć maseczki czy innych osłon na usta i noc. Ale jeszcze na parkingu, gdzie zostawiamy auto, powinny nam towarzyszyć. To jedna z zasad na liście leśników.
Koronawirus i zasady przebywania w lesie od Lasów Państwowych
- Na wycieczkę do lasu wybierz się wyłącznie z osobami, z którymi przebywasz na co dzień.
- Unikaj miejsc szczególnie popularnych wśród turystów, gdzie przebywają tłumy. Odkrywaj nowe lokalizacje swojej okolicy.
- Pamiętaj, wiaty, miejsca biwakowe, wieże widokowe i inne obiekty są zamknięte. Nie korzystaj z nich.
- Unikaj dotykania powierzchni poręczy, stołów i ławek, które możesz spotkać przy leśnych parkingach lub ścieżkach - na nich również może znajdować się wirus.
- Na parkingu leśnym, w trosce o innych, noś maskę!
- Jeśli widzisz na parkingu leśnym lub szlaku tłum spacerowiczów, zrezygnuj z tego miejsca. Las jest duży, znajdziesz w nim odpowiednią ścieżkę dla siebie.
- Do lasu wybierz się pieszo, rowerem lub własnym samochodem. Unikaj komunikacji miejskiej.
- Na szlaku zachowaj rekomendowany przez służby sanitarne dystans od innych osób.
- Las jest dostępny nie tylko w weekend. Na wycieczkę wybierz raczej godziny poranne lub popołudniowe, kiedy spacerujących jest mniej.
- Zrezygnuj z uprawiania w lesie sportów ekstremalnych i narażania się na potencjalne kontuzje lub wypadki, wymagające pomocy medycznej. Służby ratownicze są teraz bardzo obciążone, nie przysparzaj im dodatkowej pracy.
- Po powrocie do domu umyj ręce!
- Weź prowiant ze sobą. Pamiętaj, że lokalna gastronomia i schroniska są zamknięte.
- Pamiętaj! Stosuj się do bieżących komunikatów służb sanitarnych i władz.
- Znajdź najaktualniejsze informacje o dostępności szlaków w poszczególnych nadleśnictwach na ich stronach internetowych lub profilach społecznościowych.
- Ciesz się bezpiecznie naturą!
Wirus to jedno, susza drugim zagrożeniem
Lasy Państwowe proszą, byśmy odwiedzając okoliczne lasy, pamiętali o zagrożeniu pożarowym. Ściółka jest przesuszona i bardzo łatwo o zaprószenie ognia. Tu przytoczymy kilka danych statystycznych, które publikują LP: od początku tego roku do 20 kwietnia 2020 w całej Polsce wybuchło blisko 2700 pożarów lasów. Z tej liczby 600 pożarów w Lasach Państwowych. "W marcu i kwietniu pożarów lasów było więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, który też stał pod znakiem suszy".
Leśnicy informują, że obecnie w żadnym z 430 nadleśnictw LP nie ma okresowego zakazu wstępu do lasu ze względu na duże zagrożenie pożarowe. I uświadamiają: "Sam fakt, że dane nadleśnictwo znajduje się w prognozowanej strefie „czerwonej”, nie przesądza o konieczności wprowadzenia takiego zakazu".
W ostatnią niedzielę, 19 kwietnia, wybuchło aż 172 pożary.
Kiedy zatem wprowadza się zakaz wstępu do lasu ze względu na zagrożenie pożarowe? Jeśli wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 rano przez pięć kolejnych dni w danym miejscu wynosi mniej niż 10%. Lasy państwowe zachęcają, by sprawdzać mapy prognozowanego zagrożenia pożarowego w lasach oraz ewentualne okresowe zakazy wstępu do lasu.
