MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100 km w cztery dni. Bydgoszczanie na podium

Pierwsza edycja Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyny miała miejsce w 1987 roku. 29 sierpnia - 1 września tego roku biegano po raz 26. Na starcie, na mecie i na podium nie zabrakło bydgoszczan.

Pierwsza edycja Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny miała miejsce w 1987 roku. 29 sierpnia - 1 września tego roku biegano po raz 26. Na starcie, na mecie i na podium nie zabrakło bydgoszczan.

<!** Image 3 align=none alt="Image 195712" sub="Na zdjęciu czworo bydgoskich biegaczy (od lewej): Tomasz Chmurzyński, Maria Bednarz, Krzysztof Badowski i Marek Bednarz. ">

Cała impreza (dystans 100 km) składała się z czterech etapów. Pierwszego dnia (29 sierpnia) uczestnicy mieli do pokonania 35 km z Zamościa do Szczebrzeszyna. Drugiego dnia było to już „tylko” 20 km ze Szczebrzeszyna do Krasnobrodu. W trzecim etapie zawodnicy pobiegli 30 km z Guciowa do Zamościa. A na koniec, 1 września, ulicami Zamościa biegano ostatnie 15 km z „setki”.<!** reklama>

Dwa ostatnie etapy, a zwłaszcza kryterium uliczne rozgrywane w centrum Zamościa, to była głównie walka z narastającym z każdym dniem zmęczeniem.

4-etapowy bieg ukończyło 108 osób, w tym 21 wózkarzy i 12 rolkarzy. Najstarszy zawodnik Jan Morawiec, urodzony w 1933 roku, pełną trasę pokonał w 10 godzin, 46 minut i 53 sekundy. Najstarsza wśród kobiet Ewa Fabian (rocznik 1961) przybiegła w czasie 8.24:30.

Bydgoszcz w tym biegu reprezentowało czterech zawodników: Krzysztof Badowski i Tomasz Chmurzyński (Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka”) oraz Maria Bednarz i Marek Bednarz ( Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa).

Nasi biegacze spisali się dobrze, a jeden z nich nawet bardzo dobrze, bowiem stanął na najwyższym stopniu podium w swojej kategorii. Tomasz Chmurzyński (srebrny medalista paraolimpiady w Atlancie w maratonie) w klasyfikacji niewidomych i niedowidzących wygrał z czasem 6.55:11. Jego kolega Krzysztof Badowski był czwarty. Natomiast Mariola Bednarz w klasyfikacji ogólnej kobiet zajęła 5 miejsce.

16 września (niedziela) na bydgoskim Szwederowie odbędzie się 3. edycja masowego biegu osiedlowego. Na czele komitetu organizacyjnego stoi Krzysztof Badowski. Już dziś zapraszamy do udziału w tym biegu.