
Nieporozumienia na tle seksualnym
Małżonkowie zobowiązani są do wspólnego pożycia, wliczają się w to także stosunki płciowe. Nieporozumienia na tym tle mogą znajdować źródło w wielu kwestiach, m.in. różnicy temperamentów. Wydaje się więc słusznym przyjęcie, iż np. zmiana zachowania w tym aspekcie na przestrzeni lat, niechęć do urozmaiceń, wprowadzenie monotonii, również może stanowić przesłankę do uznania winy jednego z małżonków. Warto pamiętać, że orzecznictwo wskazuje, iż przyczyną rozkładu pożycia może być np. uzależnienie pożycia seksualnego z mężem od przepisania mieszkania na żonę i darowania jej mebli, wykonania prac w domu itp.

Zły stosunek do dziecka małżonka z poprzedniego małżeństwa
Przyjąć trzeba, że dzieci jednego ze współmałżonków z poprzedniego małżeństwa wchodzą do rodziny, która została założona przez nowy związek tego małżonka. I choć strona małżeństwa nie ma prawnych obowiązków względem dziecka swojego małżonka, to ma wobec niego obowiązki moralne. – Jeżeli więc małżonek traktuje dziecko z poprzedniego związku drugiej strony z nienależytym szacunkiem, całkowicie odrębnie od traktowania własnych dzieci, może to stanowić podstawę do orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy – zdradza prawnik.

Zły stosunek do rodziców małżonka
Niewłaściwe zachowanie się jednego z małżonków wobec rodziców drugiego, przejawiające się w znieważaniu, a nawet biciu, może stanowić podstawę do orzeczenia o winie za rozkład pożycia. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku odwrotnej sytuacji tzn., gdy to rodzic małżonka zachowuje się wobec synowej lub zięcia nienależycie, nie może to zostać uznane przez sąd jako przyczyna rozkładu pożycia.

Opuszczenie małżonka
Nieusprawiedliwiony poważnymi względami wyjazd jednego z małżonków do innej miejscowości z zamiarem stałego w niej pobytu może być uznany za zawinione jego opuszczenie. Przykładem takiego opuszczenia jest wyjazd męża wywołany chęcią założenia prywatnego przedsiębiorstwa handlowego i osiągania w ten sposób większych dochodów.